Franciaország licenc átalány rendszerrel legalizálja a fájl-csereberélő internetes szolgáltatásokat. Hét eurós havi díj ellenében szabadon lehet interneten áttölteni jogdíjas termékeket. A nemzetgyűlés első olvasatban elvetette a szerzői jog által védett szellemi termékek illegális internetes forgalmazását szankcionáló törvénytervezetét és elfogadta az ellenzék által támogatott liberalizáló javaslatot.
Renaud Donnedieu de Vabres kulturális miniszter a szerzői jog által védett zeneszámok, filmek, képek és szövegek illegális internetes terjesztését 300 ezer euróig terjedő pénzbírsággal és három évig terjedő szabadságvesztéssel sújtó törvénytervezetet terjesztett be. A javaslat heves tiltakozást váltott ki fogyasztóvédő szervezetek körében. Aláírásgyűjtés keretében 110 ezer polgár követelte a privát másolatok szabad felhasználásának a jogát. A kormány már a parlamenti vita során defenzívába kényszerült és két figyelmeztetésre tett javaslatot a büntetőeljárás megkezdése előtt. Ez azonban nem elégítette ki az ellenzéket, akik a kormánypárti átszavazók segítségével elfogadtatták a fájl-csereberét (file-sharing) legalizáló törvényt. A szerzői jogok kedvezményezettjeit eszerint az internetes előfizetésekhez hozzácsapott havi hét eurós átalánydíjból elégítenék ki. A javaslat a kormányzó UMP képviselőjétől, Alain Sugenot-tól származik.
Miközben az UFC-Que Choisir fogyasztóvédő szervezet a "szabadság egy új korszakáról" beszél, a lemezkiadók és a művészek azonnal a barikádokra vonultak. "Ha munkáinkat szabadon le lehet tölteni, ráadásul ingyen, az a szakmánk halálát jelenti" - jelentette ki Johnny Hallyday egykori rockzenész. A CFDT szakszervezet művészeti tagozata "az ország audiovizuális iparának halálát" emlegeti. A francia zeneszerzők és zenemű kiadók szervezetének (SACEM) elnöke Bernard Miyet pedig a "művészet szovjetizálásáról" beszél.
Az internetes jogdíjakkal kapcsolatban azonban még nem mondták ki a végső szót. A szavazást követően a nemzetgyűlés téli szünetre vonult. A következő szavazásra valamikor január 17 után kerül sor, majd a szenátus elé kerül a tervezet.
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!