Bár a céget nem nevezi meg, az APEH sajtóközleményéből nagy valószínűséggel kikövetkeztethető, hogy az a Mistral Váci úti üzletéről szól. Az írásból kiderül, hogy az APEH Kiemelt Adózók Igazgatóságának Rapid csapata a Vám – és Pénzügyőrség munkatársaival, valamint informatikai szakértőkkel közösen folytatott le egy vizsgálatot egy üzletben február 20-án. A közös akcióban a feketegazdaság felszámolása érdekében a törvényes működést, illetve a hozzá kapcsolódó adókötelezettségek teljesítését vizsgálta a nyolc adóellenőrből, két pénzügyőrből és három szakértőből álló csapat.
Megtagadta az együttműködést
Az ellenőrzést az APEH sajtóközleménye alapján az indokolta, hogy a cég a hatósági nyilvántartásban adóbevallási-, és fizetési kötelezettségének évek óta nem tesz eleget, illetőleg hivatalosan egyetlen alkalmazottat sem foglalkoztat.
A vizsgálat során a tulajdonos az együttműködést megtagadta, melyet írásban is megerősített a jegyzőkönyvben, derül ki a közleményből. A vizsgálat időtartamára a hatóság munkatársai kezdeményezték az üzlet időleges bezárását, melyet az adózó sérelmezett. Az APEH szerint a vizsgálat időtartama alatt a tulajdonos az értékesítést folytatni kívánta.
A hivatal szerint ellentmond a történteknek az üzletnek az a médiumok felé tett nyilatkozata, melyekben kijelentette, hogy együttműködött a hatóságokkal, egyetért a feketegazdaság elleni küzdelemmel, a feketegazdaság elkerülése érdekében mindent megtesz. Mivel a cég ügyvezetője az adóhatóság adóigazgatási eljárását akadályozta, illetőleg meghiúsította, további hatósági intézkedésekre számíthat, áll az APEH közleményében.
Egyezések
Bár az üzletet végig név nélkül emlegeti az anyag, az időpont, és a történtek egyezései alapján jó eséllyel a Mistral múlt szerdai razziájáról van szó. Mint azt megírtuk, a Váci úti boltban múlt szerdán folytattak le ellenőrzést az APEH és a Vám- és Pénzügyőrség emberei, másnap azonban már kinyitott az üzlet.
Bár a Váci úti boltban a szokásos ár töredékéért lehet kapni az írható dvd-ket, mert nincsen rajtuk Artisjus-matrica (tehát nem fizetik ki utánuk az adathordozónként számított 110 forintos díjat), Sipos Jenő a Vám- és Pénzügyőrség szóvivőjének leveléből kiderült, az ügyészség állásfoglalása szerint a matricák lehagyása nem minősül bűncselekménynek, sem szabálysértésnek, ezért a hivatal nem köteles foglalkozni az esettel. Az APEH sajtóosztálya korábban adótitokra hivatkozva megtagadta a tájékoztatást.