További Mobil cikkek
Steve Jobsnak megint bejött a számítása: egy hónap alatt 60 millió programot töltöttek le az iTunes Apps Store-ból, és bár ezeknek a nagy része ingyenes volt, az online bolt így is 30 millió dolláros forgalmat hozott össze csak iPhone-alkalmazásokból.
Az első hónapból kiindulva a cég 360 milliós éves forgalmat vár az Apps Store-ból, ahol bármilyen külsős programozó felteheti az alkalmazását, ha az átmegy néhány teszten. A bevételen aztán 30:70 arányban osztozik az Apple és a program készítője. Ráadásul a cégnek a 30 százalékából kell fenntartani az online boltot kiszolgáló szervereket, a személyzetet, a sávszélességet, és fizetni a hitelkártyás fizetések utáni kezelési költségeket a bankok felé.
Az Apple láthatóan nem arra megy (még), hogy minél nagyobb pénzt akasszon le az Apps Store-ból, hanem arra, hogy az ezernyi elérhető alkalmazással minél vonzóbbá tegye az iPhone-t a felhasználók és a fejlesztők számára. Méghozzá sikerrel: az Envisioneering Group piackutató szerint a független fejlesztők tömegével pártolnak át a Google és a Microsoft mobilplatformjairól iPhone-fejlesztésre.
"Simán lehet félmilliárd az éves forgalom, sőt, akár egymilliárd is a közeljövőben. Még sosem láttam ehhez foghatót, mióta szoftverekkel foglalkozom", mondta Steve Jobs a Wall Street Journalnak.
Az Apps Store népszerűségének az alkalmazások fejlesztői örülhetnek leginkább. A Sega tízdolláros Super Monkey Ball játékát 300 ezren töltötték le három hét alatt, amit a Sony PSP vagy a Nintendo DS, mint főállású kézi játékgépek is megirigyelhetnének. De jól megy az üzlet az egyszemélyes, házi fejlesztőstúdióknak is: Eliza Block, New York-i hobbiprogramozó saját bevallása szerint napi kétezer dollárt keres a 2 Across nevű iPhone-os keresztrejtvényprogramjával, amit hat dollárért lehet letölteni az iTunesról. Jobs szerint az első hónap végén a tíz legsikeresebb fejlesztőnek összesen 9 millió dollárt utalt a cég az Apps Store-ban eladott alkalmazásaik után.
Egyre gyakoribbak az Apps Store botrányai is. A LucasArts például a szerzői jogaira hivatkozva leszedette a legviccesebb iPhone-alkalmazásokat bemutató cikkünkben is kitüntetett helyen szereplő fénykardozós programot a boltból.
Még nagyobb port vert fel az I am Rich (gazdag vagyok) nevű alkalmazás, amit egy Armin Heinrich nevű programozó készített. Az ezer dollárért letölthető program mindössze annyit tudott, hogy egy vörösen világító ékkövet mutatott a képernyőn, ami azt jelképezte, hogy a tulaj annyira mocskosul gazdag, hogy egy ilyen értelmetlen dologra is elszórhat egy ezrest, meg sem kottyan neki. A legutóbbi hírek szerint az alkalmazást nyolcan vették meg (valószínűleg véletlen félreklikkeléssel, bár nem kizárt, hogy valaki tényleg ennyire hülye legyen), mielőtt az Apple levette az Apps Store kínálatából.
A programozók eközben azon háborognak, hogy a szoftverfejlesztő környezet letöltésével kötött szerződésükben az Apple megtiltja nekik, hogy az iPhone programozási trükkjeiről beszéljenek, vagy kódrészleteket hozzanak nyilvánosságra.