Saját internetet épít a Google
További Net cikkek
Már olyan régóta kering a pletyka arról, hogy a Google ipari méretekben vásárol fel optikai kábeleket, hogy kicsit az összeesküvés-elméletek gyártói is megunták a sztorit, és elfogadták a hivatalos magyarázatot, miszerint a cég saját adatközpontjainak összekötésére, és a sávszélességigényes szolgáltatásainak (mint a teljes internetes adatforgalom 10-15 százalékát adó YouTube) támogatására kell a sok kábel. Aztán most, évekkel a pletyka elindulása után kiderült, hogy minden igaz volt: a Google valóban internetszolgáltató lesz, és a felhasználó otthonáig kihúzott üvegszálas kábeleken át szupergyors, ezer megabites kapcsolatot ígér.
Sok ígéret...
A nagy bejelentésben a Google illetékesei láthatóan spóroltak a konkrétumokkal, de az ambíciók kétségtelenül szépek: 500 ezer amerikai bekábelezése a terv az első menetben, a pár megabites adsl- és kábeltévés hálózatok után nagyságrendi ugrást jelentő, egy gigabites hálóval. Hogy ez mennyibe fog kerülni, azt még nem tudni (az ígéret az, hogy versenyképesek lesznek a jelenlegi szolgáltatók áraival), azt sem hogy hol lesz elérhető a rendszer, és mikor indul a projekt gyakorlati megvalósítása.
Az sem derült ki, hogy mennyi pénzt szán a Google a hálózat kiépítésére, és hogy ehhez igénybe vesz-e valamennyit Obama elnök tavaly bejelentett 787 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagjából, amiben 7,2 milliárd dollár van elkülönítve sávszélesség-fejlesztésre. Becslések szerint egyébként a Google 25 milliárd dollárnyi mozgósítható készpénztartalékkal bír.
...kevés konkrétum
Az egyelőre név nélküli internetszolgáltató bejelentésekor leginkább arra helyezték a hangsúlyt, hogy mire lesz jó a sávszélesség drasztikus növelése. Nagyjából olyan ugrást várhatunk, mint amikor a modemes-betárcsázós netről szélessávra váltottunk. Öt perc alatt letöltődő hd filmek, élő videós közvetítések nagy felbontásban, 3d-ben, hatalmas méretű fájlok elérése a neten olyan gyorsan, mintha a saját gépünk merevlemezén lenne.
A Google a nagyobb sávszélességre szomjazó felhasználók mellett a webes fejlesztőket is megcélozza, és arra bátorítja őket, hogy engedjék el a fantáziájukat, és alkossanak olyan alkalmazásokat és szolgáltatásokat, amikre eddig a lassú internet miatt gondolni sem mertek – ahogyan például a videostreaming elérhetetlen álomnak tűnt 10-12 éve.
A konkurencia örül
A hirtelen Google-konkurenssé vált nagy amerikai netszolgáltatók felvették a kesztyűt, és hivatalos közleményeikben örömmel üdvözölték az új szereplőt a piacon, ami a verseny kiéleződésével, és végső soron jobb szolgáltatásokkal fog járni (persze a valóságban most nyilván van némi pánik a szolgáltatók háza táján). A National Cable & Telecommunications Association szervezet szóvivője elmondta, hogy az elmúlt 13 évben 161 milliárd dollárnyi befektetésbe került, hogy az amerikai otthonok 92 százalékába elvigyék a szélessávot.
A Verizon pedig sietett hozzátenni, hogy nekik Kaliforniában már a Google-éhoz hasonló, kísérleti szolgáltatásuk, ahol az átlagos sávszélesség ugyan csak 50 megabit, de csúcssebességként már 10 gigabitet is elértek a laborjaikban. Egyébként éppen a Verizon volt az a cég, ami egy 4,74 milliárdos ajánlattal túllicitálta a Google-t, amikor meg akart venni egy frekvenciatartományt az analóg tévéadások megszűnésével szabaddá vált sávban.
Ma a szélessáv, holnap a világ?
A Google tervére még rá kell bólintani az FCC-nek (Federal Communications Commission, szövetségi távközlési bizottság, nagyjából a mi ORTT-nknek felel meg), ahol máris több szervezet támadja a Google-t, mondván, a cég monopolhelyzetre tör az online biznisz több területén. A Google egyébként a hálózatát a vetélytársaknak is bérbe adná, nem csak direktben a felhasználókat célozza meg vele.
Elemzők rámutatnak, hogy a Google, ami néhány éve még csak a világ legnépszerűbb keresője volt, aztán az online hirdetésekből rettenetes mennyiségű pénzt szerzett, mennyire dinamikusan próbál egyre újabb területekre betörni, legyen az böngésző, operációs rendszer, mobiltelefon, vagy most internetszolgáltatás.