
További Net cikkek
Perry és csapata egy online szerepjátékot (MMORPG-t) készít, ami a pc-s piacon sikerműfaj mostanában, viszont bonyolultabb a fejlesztése, mint egy hagyományos szerepjátéknak. A Top Secret-hez többek között ezért is keresnek önjelölt grafikusokat, írókat, tervezőket és hangtechnikusokat. A programot a játékipar egy több hullámvölgyet is megélt, régi szereplője, az Acclaim adja majd ki.
Százból ha egyszer jó, az már nagyon jó

A készítők eredetileg úgy tervezték, hogy csak bedolgozókat keresnek, hogy a játék gyorsabban elkészülhessen, de Perry úgy döntött, a fejlesztés folyamatába is bevonja az önkénteseket. "Bár rengeteg jó ötletünk van, úgy hisszük, hogy a játékosok kombinált intelligenciája felülmúlja az elképzeléseinket" – fogalmazott az ötletgazda a BBC-nek. Perry azt is elmondta, hogy számít amatőr fejvadászok jelentkezésére és biztos abban, hogy kisebb, együttműködő csoportok is jelentkeznek, illetve formálódnak majd.
A projekt sikere meglepte a szakembert. A felhívást csak múlt héten tették közzé, azóta több mint húszezren jelentkeztek. Ezzel gyakorlatilag megalakult a világ legnagyobb játékfejlesztő stúdiója, de ha az eddigi ütemben folytatódik a jelentkezés, az önkéntesek száma akár a százezret is elérheti. "Ha csak egy százalékuk beválik, már jók vagyunk" – nyilatkozta Perry, majd gyorsan hozzátette, hogy ha senki nem válik be, akkor is elkészül a játék. "Profik is dolgoznak a programon, elvégre üzletről van szó" – fogalmazott. A legjobb amatőr fejlesztők a jogdíjakból is részesülhetnek majd.
Játék 2.0
A közösségi játékfejlesztésnek régi hagyományai vannak a játékiparban. A sikerprogramokhoz készített amatőr kiegészítők, szaknyelven modok közül az utóbbi években többen is jól szerepeltek. A legnagyobb sikert mind közül a Half Life című shooter többszemélyes játékra optimalizált kiegészítője, a Counter Strike aratta. A modok készítését több cég fejlesztőeszközökkel (például pályaszerkesztő programmal) támogatja.
Az ír származású Dave Perry 40 éves és már igazi játékipari veteránnak számít. Tizenöt évesen kezdte a szakmát programozóként, kisebb fantasy játékok (Savage, Beyond the Ice Palace) után filmátiratokban dolgozott, többek között a Terminátor, az Aladdin és a Mátrix játékverzióiban. Az utóbbi években vezető programozóból egyre inkább stúdióvezetővé vált, a Top Secret mellett négy másik online játékon is dolgozik. Nem idegen tőle a kísérletező szellem: legutóbb egy, a Google térképére épülő weboldalt indított, amellyel azt szeretné felmérni, hogy hol és milyen játékfejlesztők dolgoznak. "Kiderülhet, hogy a játékipar jóval nagyobb, mint azt gondoltuk" – kommentálta Perry a szolgáltatást.
