![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
12 millió dollárt kapott az új, gyors és biztonságos internet felépítésére a GENI projekt az amerikai kormány National Science Foundation alapítványától, így végre elkezdhetik a gyakorlatban is megvalósítani és kipróbálni az eddig csak papíron létező új protokollokat és hardveres megoldásokat.
A projekt mögött álló szakemberek szerint az internet infrastruktúrája felett eljárt az idő, mert egyszerűen nem olyan jellegű használatra tervezték meg a hatvanas években a hálózatot, aminek ma ki van téve. Annak idején az egyetemeket és kutatóközpontokat összekötő rendszerben a bizalom alapvető tényező volt, és nem tartották szükségesnek úgy felépíteni a hálózatot, hogy például egy adatcsomagról egyértelműen kiderüljön, ki a feladója, a címzettje, és milyen típusú tartalom van benne. Ezt a hiányosságot használják ki ma a hackerek, spammerek, és vírusírók.
A rég túlhaladott alapelvekre épülő internetet negyven éve toldozgatják, és közben egyre súlyosabb biztonsági rések keletkeznek a rendszeren. Ennek vetne véget a GENI, ami az alapoktól építené újjá a hálózatot irányító szoftvereket és protokollokat.
A biztonság mellett a másik fontos szempont a sebesség: a GENI két kísérleti prototípusa most másodpercenként 10, illetve 30 gigabites sávszélességen üzemel, ami több mint ezerszer gyorsabb, mint a ma jellemző szélessávú elérések. A kutatók szerint öt éven belül megkezdődhet az átállás a következő generációs internetre - igaz, ehhez számításaik szerint még 350 millió dollárra lesz szükség.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)