További Net cikkek
Nem adják fel a harcot a net semlegességéért és annak törvénybe iktatásáért küzdő amerikai cégek és civil szervezetek. Az Adobe, az Intel, a Google, a Microsoft és további több száz érdekelt ritka egyetértésben küzd tovább annak ellenére, hogy a múlt héten súlyos vereséget szenvedett a hálózat semlegességének törvénybe iktatását célzó törvényjavaslat. Az Egyesült Államok képviselőháza nagy többséggel elfogadta ugyan a 2006-os kommunikációs törvényt, de 269-152 arányban elvetette azt a kiegészítést, amely kimondta volna, hogy az internetet mindenki ugyanolyan feltételekkel használhatja, és a telkók nem kérhetnek emelt díjat bizonyos extra szolgáltatásokért.
Most akkor kinek a netje?
A hálózat semlegességét ("net neutrality") sokan - a politikusok közül elsősorban a demokraták - az internet éltető elemének tartják: szerintük ez a garancia a netezők egyenlőségére, vagyis arra, hogy minden vállalat, szolgáltató és felhasználó egyforma eséllyel jelenjen meg a neten és férjen hozzá bármilyen tartalomhoz. Ha valamelyik szolgáltató pénzért több erőforráshoz - nagyobb sávszélességhez - jut, mint a többiek, az veszélyezteti a szólás- és kifejezésszabadságot, és rossz esetben oda vezethet, hogy egyes tartalmak egyszerűen eltűnnek az internetről.
Semleges? Nem.
"Sokkal nehezebb lesz elérni a templomot, az iskolát, a helyi vállalkozásokat és az online közösségeket, amelyek fontosak Önnek" - fenyeget frissen felhúzott szájtján, az itsournet.org-on a semlegességpárti koalíció, amelynek tagjai között nemcsak netes vállalkozások (Amazon, Ebay, Google, Yahoo) vannak, hanem hagyományos szoftver- és hardvercégek (Adobe, Intel), sőt kakukktojásként egy megtévedt telkó, a Telekom Austria is.
Don't Mess with the Net: militáns gyökerek
Ezzel együtt nyilvánvaló, hogy a harc, amelyre a netes cégek és a telkók is százmilliókat költöttek eddig dollárban, nem pusztán ideológiai alapokon nyugszik. Ha a telkók a rendelkezésükre álló sávszélesség meghatározott részét pénzért árulják például nettelefon-cégeknek vagy tévétársaságoknak, az nemcsak a demokráciát és az egészségtudatos anyukákat veszélyezteti, hanem azoknak a vállalatoknak a létét is, amelyek óriási profitot termelnek a netes forgalomból anélkül, hogy többet fizetnének az elérésért, mint bármelyik kisegyház.
A telkók érvelése egyszerűbb: a fejlesztések pénzbe kerülnek, és ha valaki a neten akar telefontársaságot vagy tévéadót üzemeltetni, fizessen többet érte.
Mégis igazuk lehet azoknak, akik a hálózat jövőjét féltik a semlegesség elvesztésétől, mert az Amazon, az Ebay és a Google esetében nem pusztán a profitról van szó, hanem a szolgáltatás minőségéről is: az olvasói kommentekre építő könyváruház, az aukciós szájt és a feedbackből sikert kovácsoló kereső annál jobban működik, minél többen használják, ez pedig a kibontakozóban lévő Web 2.0-s mozgalomnak alapmantrája és mozgatórugója is egyben.
A semlegességpárti koalíció most az amerikai szenátus elé terjesztendő, 135 oldalas törvényjavaslatban bízik, amelynek legfrissebb verzióját a héten tárgyalja az 55 republikánus, 44 demokrata és egy független képviselőből álló szenátus. Sok esély nincs.