További Net cikkek
Miben hisz most Chappaz? Bár ma már sokféle hírgyűjtő szájt működik, és néhány közülük igen sikeres is, mégis hiányzik az a valóban átfogó hírgyűjtő szolgáltatás, mely minden a neten megjelenő hírt tartalmaz.
A Wikio a "hivatalos online média" cikkeit szemléző Google News, a blogoszférát monitorozó Technorati és a jelenlegi legnépszerűbb linkmegosztó, a Digg ötleteit és fejlesztéseit egyesíti. Egyszerre kutathatunk friss, releváns tartalmak - hírek, linkek, cikkek, blogbejegyzések - után. Így nem csak a hivatalos tudósításokat kapjuk meg a legváltozatosabb feldolgozásokban, de a blogoszférában terjedő pletykákra, érdekességekre, hírekre, vitákra is rálátásunk lehet - egyetlen szájton.
Míg a Google News mindössze 500 hírforrásból merít, addig a Wikio több mint 10 ezer forrást szemléz majd. A lényegesen nagyobb adatbázisban persze elveszne a felhasználó, így a Wikio modelljében a blogokat és hírforrásokat egy szerkesztői gárda szortírozza és értékeli majd a minőség és témaválasztás szerint. A rendszer szemantikai alapon automatikusan párosítja az azonos témában íródó tartalmakat, és releváns címkékkel látja el azokat.
A felhasználók kategóriák, címkék, frissesség, relevancia és népszerűség szerint válogathatnak a hírtengerben. Az olvasók a tartalomba a kommenteléssel és a hírajánlatok értékelésével is beleszólhatnak, de akár a hírgyártásban is részt vehetnek egy blogszerű interfész segítségével. Keresőszavakra rss-csatornát generálhatnak maguknak, így minden esetben valós időben értesülhetnek az adott témában megjelenő releváns hírekről.
A bétatesztelők szerint a Wikio előnye elsősorban abban áll, hogy integrálja azokat a fejlesztéseket, melyeket külön-külön már ismerhetünk a híraggregáló szájtokról. Szintén pozitívuma lehet a Wikiónak, hogy elsősorban európai témákra koncentrál, vagyis az európai felhasználók számára talán relevánsabb hírforrás lehet, mint mondjuk a Technorati vagy akár a Google News.
A 'részvételi internetezés' iráni elkötelezettséget jelzi, hogy a Wikio szlogenje a "You are the media", vagyis "a média te vagy, ti vagytok". Ez egyébként utalás Dan Gillmor 2004-ben megjelent elhíresült könyvére. A "We The Media" (Mi, a média) előrevetítette, hogy a bloggerek megjelenésével az online hírfogyasztás, -feldolgozás, tematizálás alapvetően megváltozik azzal, hogy kikerül az irányítás a hivatalosnak számító média hatásköréből, és az átlag internetező is aktív részese lesz a hírfeldolgozásnak, tematizálásnak, ráadásul mindez valós időben, mindenféle felsőbb kontroll nélkül történik.
Bár a Wikio nem klasszikus értelemben webkettes, vagyis nem kizárólag a felhasználók részvételére számít, a szerkesztett, ám nagy mennyiségű hírtartalom minden bizonnyal sikeressé teheti az európai netezők körében ezt a hírgyűjtőt. A szolgáltatás egyelőre francia nyelvű és a hírforrások is a frankofón világot fedik le, az ígéretek szerint hamarosan egyéb európai nyelveken - így például angolul - is elérhető lesz az oldal, valamint az angol hírforrások is felkerülnek az aggregátorba.