Rejtett dimenziót találtunk Berlinben
Egyik kedvenc témám a 3D, ezért végigfutottam az IFA pavilonjain, hogy ezen a területen mi újat mutatnak a gyártók. Az Epson projektoros mozitermében egy jókora szemüveget nyomtak a fejemre, néztem meredten a homályos képet, persze nem volt bekapcsolva a szemüveg. Oda kell figyelni, ez nem úgy van, hogy az ember megkívánja a 3D-t, és már élvezi is. Hátrányban vannak a nem szemüveges emberek, akik csak úgy figyelik a világot.
Az LG-nél jól oldották meg a helyzetet, a pavilon két bejáratánál rögtön a látogatók kezébe nyomtak egy könnyű, kényelmes, és többé-kevésbé divatos szemüveget, ami az egész teremben használható volt, mert mindegyik cinema 3D megjelenítővel kompatibilis. Voltak ott szemüveg nélkül használható kijelzők is, de hiába céloztam be a fejemmel a jó látószöget egy lassú jelenetnél (ilyenkor tökéletes volt a 3D élmény), gyorsabb mozgásoknál szétesett a térhatás. Még dolgozni kell rajta.
Ezután a Sharp pavilonjában egy óriáskijelző előtt gyökeret eresztett a lábam. Az emberek gyanakodva méregették a falra helyezett kijelzőt, és minden második látogató azt kérdezte a hosztesztől: Ez ugye 3D? A hosztesz pedig készségesen válaszolt: Nem, ez két dimenziós.
Amíg nem láttam ezt a 85 hüvelykes monitort, őrültségnek tartottam az 1920x1080 pixeles, azaz körülbelül 2 megapixeles full HD felbontás további növelését. A Sharp és az NHK által közösen kifejlesztett 8K4K kijelző azonban olyan gyönyörű, olyan valósághű volt, hogy szinte sírva fakadtam a látványtól. Pusztán a kamera mélységélessége elegendő volt a térhatás eléréséhez. A 8K4K felbontás egyébként 7680x4320 képpontot jelent, azaz nagyjából 33 megapixeles.
A japán cég csak azért hozta el Európába a kijelzőjét, hogy mi is lássuk, létezik. Elterjedésére még várni kell az első 8K4K felbontású kísérleti adás nagyjából 2020-ban lesz. Addigra pedig a 3D technológiák is olyan fejlettségi szintre juthatnak, hogy könnyet csalogatnak a szemünkbe.