További Szoftver cikkek
A nyílt forráskódú rendszerekre készített nyelvellenőrző, a Hunspell program fejlesztői szerint az ő helyesírás-ellenőrzőjük sokkal jobb, mint a Microsoft Office-é.
Németh László, az OpenOffice.org irodai csomagba épített Hunspell nevű program fejlesztője 1998-ban hobbiként kezdett el magyarnyelvtan-programot készíteni, és ma már teljes állásban ezzel foglalkozik. Az OpenOffice Myspell nevű helyesírás-ellenőrzőjének magyar nyelvű változata 2002-ben kapta a Hunspell nevet, és azóta is benne van az Fsf.hu alapítvány honlapjáról ingyen letölthető honosított OpenOffice-ban.
Kevesen használják
Az OpenOffice.org-ban az a jó, hogy nem kell érte fizetni, és szabadon lehet terjeszteni. A piac igazságtalansága miatt mégis sokkal kevesebben használják, mint az MS Office-t. Utóbbit már elemeztük az Indexen, és kiderült, hogy helyesírás-ellenőrzőjét a felhasználók a hibák ellenére hasznosnak tartják, kioktató stílusú nyelvhelyesség-ellenőrzőjét viszont kevésbé szeretik.
A Hunspell identitását fejlesztői rendszerint a Word nyelvi eszközéhez képest definiálják, és minden lehetséges fórumon hangoztatják, hogy az övék sok szempontból jobb, mint az ismertebb Word-változat. A program hivatalos honlapján közzétett dokumentumokban is összehasonlítják a szotvereket.
Németh László szerint a Hunspell elsősorban az egybeírás-különírás problémájában, a földrajzi nevek helyesírásában, a j és az ly helyes használatában nyújt több segítséget.
A mondatok szintjén működő nyelvi ellenőrzésben azonban a MS Office áll jobban, mondja Németh László, mivel az OpenOffice.org kiadott változataiban egyelőre nincs nyelvi ellenőrző. "Ugyanakkor a két talán legfontosabb segédeszköz, a helyesírás-ellenőrzés és az elválasztás tekintetében az OpenOffice.org, illetve a hozzá kapcsolódó nyitott forráskódú magyar fejlesztések a kereskedelmi programokét messze meghaladó, a jelenleg elérhető legjobb minőséget nyújtják" - mondja Németh László. Az érveket és példákat a Hunspell nyilvános dokumentációjában részletesen kifejtik a fejlesztők.
A független nyelvész szerint is jobb
Független szakértőt kértünk fel a Hunspell tesztelésére. Aljas próbálkozásunk kudarcba fulladt: Mártonfi Attila, az MTA-ELTE Nagyszótári Kutatócsoport munkatársa, az Osiris által kiadott Helyesírás kötet egyik szerzője a nyilvános Hunspell dokumentációt és az összehasonlításokat átböngészve ugyanarra a következtetésre jutott. A Hunspell szerinte is jobb.
"Az elmúlt időszak változásait a jövőre kiterjesztve annak a valószínűsége, hogy egy év múlva a Wordbe épített Helyes-e? nyelvi program ugyanolyan lesz mint most, jóval nagyobb, mint annak, hogy ugyanezt a Hunspellről lehessen elmondani" - fogalmaz Mártonfi.
Eufórikus kontra nacizmus
Szakértőnk azért talált hibát is, amikor pontról pontra megvizsgálta a Hunspell dokumentációjában található MS Office-Hunspell összehasonlítást. A Hunspell hivatalos Ispell-tesztje például azt állítja, hogy a program a közkeletű idegen szavak magánhangzó-váltakozásában nem hibázik, míg a Microsoft helytelenül kezeli a kultúra szót és alakjait.
Mártonfi Attila szerint ez máshogy van: "Az Osiris Helyesírás vonatkozó listája alapján megnéztem, melyikük mennyit hibázik. A Word volt a jobb. Ha csak azokat a hibákat nézzük, amelyeket nem követett el mindkettő, akkor a Word hat hibát csinált, az OpenOffice.org hetet: a Word elfogadja a hibás *eufórikus, *hellénizmus, *oktobrista szavakat; nem fogadja el viszont a helyes amfoter, euforikus, izotrop alakokat. Az OpenOffice.org elfogadja a hibás *evangelista, *nacizmus, *pánszlavizmus, *papista, *szlávista, *szolista szavakat, és nem fogadja el a helyes eufemikus szót."
Mártonfi a pontosabb teszt érdekében mindkét szövegszerkesztőben megnyitotta a Magyar Hírlap 2001 május 16-i, teljes lapszámát, és kigyűjtötte a pirossal aláhúzott találatokat. Ezek szerint is a szabad szoftver bizonyult jobbnak. (Szakértőnk azonban szomorúan állapította meg, hogy például a Proust tulajdonnevet egyik szoftver sem ismeri.)
"Mind a Word, mind az OpenOffice hét hibás alakulatot hagyott figyelmen kívül, érdekes, hogy egyetlen átfedés sincsen. Ugyanakkor 110 vaklárma volt a Wordben, szemben az OpenOffice.org 52 vaklármájával" - érvel Mártonfi Attila.