További Szoftver cikkek
Az amerikai Energiaügyi Minisztériumhoz tartozó Oak Ridge Nemzeti Laboratórium (ONRL) Thomas Potok által vezetett Alkalmazott Szoftvertervezési Kutatócsoportja (ASER) már a nyolcvanas évek végén megkezdte ágensfejlesztéseit. Különböző szervezetekkel, cégekkel állnak kapcsolatban, így a hadseregnek és a hírszerzésnek is dolgoztak. Már eddig jelentős eredményeket értek el, és bíznak benne, hogy a permanensen növekvő számítási kapacitással párhuzamban, ágenseik is egyre hatékonyabb munkát végeznek. Legnagyobb kihívásnak a többezer - vagy akár többmillió - ágens és szenzor egymással, illetve emberekkel történő eredményes kommunikációját tekintik. A közeljövő tervei között szerepel a homo sapiens agyfunkcióinak gépi entitások általi egyre élethűbb imitációja.
"Az intelligens ágensek fejlesztésével messzebbre tekintünk az átlagos szoftvertervezésnél" - nyilatkozta Potok. "Biológiai modelleket tanulmányozunk, például az ágenseink mintájául szolgáló piranhákat, vagy madárrajokat. A komplex problémák megoldásának keresésében hasznosítható példákat, így a szaporodást és a természetes kiválasztódást is vizsgáljuk."
Kutató és elemző ágensek
Thomas Potok |
"Arra törekszünk, hogy a gépek is és az emberek is azt tegyék, amiben a legjobbak" - magyarázza Potok. Az ágensek nemcsak kutakodnak, de speciális rendeltetésű újabb ágenseket is képesek generálni.
A jövő csataterét információgyűjtő gépi entitások népesítik be - véli a kutató. A legkülönbözőbb forrásokat használják, és maguk végzik az azonnali elemzést is. Az eredményeket az irányítóhoz, a központba küldik. A parancsnoknak nem kell kapkodó döntéseket hoznia a prioritásokról, mivel fontossági sorrendben kap kézhez mindent.
A nemzetbiztonság repülőtéri, kikötői tömegrendezvényeket figyelő kamerái a látottakat azonnal és gyorsan átfürkésző ágensekkel állnak összeköttetésben. Az intelligens entitások az esetleges veszélyre utaló jelek, például meghatározott tárgyak után nyomoznak. Összehasonlításokat végeznek, figyelemmel kísérik a változásokat.
"Fejlesztéseink végcélja, hogy hagyományos módszerekkel előre nem látható azonnali veszélyekre derítsünk fényt" - összegez Potok.