Bár mobiltelefonunkon sok adatot tárolunk, fotókat, videókat és hangfelvételeket készítünk vele, az adat-darabkákat nem társítjuk, ezért a későbbiekben nem vesszük kellőképp hasznukat.
A szoftver asszociációs technikát alkalmazva képes az adatrögzítés kontextusának megértésére és a különféle adatok összekapcsolására majd előhívására. Yaakov Navon a haifai IBM labor vezető fejlesztője szerint "Olyan ez, mintha a memóriánk rendelkezne egy személyi asszisztenssel".
A Pensieve-nek nevezett új rendszer a fejlett mobiltechnológiák egyes funkcióit felhasználva (képfeldolgozás, GPS információk, optikai alakfelismerés, beszédfelismerés stb.) megszűri és összekapcsolja össze az információkat. Például, ha egy konferencián találkozunk valakivel, képet készítünk róla és a névjegykártyájáról is, a szoftver összepárosítja a két információhalmazt az azonos időpont és helyszín alapján. Ha ugyanezzel a személlyel a jövőben találkozót szervezünk, akkor a naptárbejegyzésünk alapján a szoftver figyelmeztet minket, hogy milyen adatok állnak rendelkezésünkre az illetőről.
A technológia olyan helyzetben is segíthet, amikor találkozunk valakivel, de nem emlékszünk arra, honnan ismerjük. Ha beírjuk a nevét a mobiltelefonunkba, a segítségével pillanatok alatt visszakereshetjük hol, mikor találkoztunk vele, és milyen egyéb információk kapcsolódnak ahhoz az eseményhez.