Titkos képek az új Windowsról

2008.06.27. 20:40

Valamikor érkezik a Windows 7-es, egyelőre csak ennyit lehet tudni, meg hogy emlékeztet majd a Vistára, mégis egészen más lesz. Olvasóink megálmodták, milyen lesz a külseje.

Felgyorsultak az események. Igazság szerint ugyanakkora esély van a Windows 7-es holnapi megjelenésére, mint arra, hogy 2010-ben jön csak ki. A Microsoft vezetői mintha saját magukat is össze akarnák zavarni, naponta változik az évszám, a dolgok jelenlegi állása szerint júliustól 2012-ig folyamatosan, minden nap megjelenik egyszer az operációs rendszer. Végül is MiniWin, vagy mi, lehet, hogy ez lesz a világ első operációs rendszere, amelyik folytatásokban, heti bontásban kerül a piacra, hogy gépünk tudása folyton növekedjen. Először még csak elindul, de októberre már a grafikus felület egyes elemei is feltűnnek. Mindenesetre a Microsoft a közleményében tudtatta, hogy amennyiben a partnerek nem kezdik el azonnal tesztelni a 7-est, nem kaphatják meg a Vista-certifikációt, szóval Redmondban már komolyan készülnek.

Meg Magyarországon is. Múlt héten fotópályázatot hirdettünk. Arra kértük az olvasókat, hogy a sok kamu-gyanús kép után álmodják meg a jövő Windowsát, küldjenek képet arról, hogy szerintük hogyan kéne kinéznie az operációs rendszernek. Szélsőséges pályaművek készültek, és a dadaista próbálkozások mellett bőven akadnak olyan formai elemek is, amiket bőven el kéne lopnia a Microsoftnak. Döntsön, hogy melyik a legjobb, válassza ki, milyen legyen a jövő Windowsa!

Almás

Nem Murányi Szabolcs volt az egyetlen, aki szerint a következő Windowsnak pont úgy kéne kinéznie, mint a Mac OS X Leopardnak, bár a háttérképet azért érdemes lett volna megváltozatni a dombosra. Sokan persze azzal vádolhatnák Szabolcsot, hogy csak elküldte az Apple operációs rendszerének lementett képét, de ez nem igaz. Figyeljük csak meg a Windows-logót a dockon, amit olvasónk egyszerűen rárakott a Finder ikonjára. Az üzenet világos: a Microsoft saját fegyverével győzi le az Apple-t.

Fúzió

Nyolc8 pályaműve egységbe forraszt mindent, dizájnja a Vista, Longhorn és a Mac OS X szerelemgyereke, szerinte ugyanis a háromból lehetne használható, szép operációs rendszert gyúrni. Letisztultságában nincs is kihívója ennek a formavilágnak, a készítőnek semmilyen körülmények közt nem szabad meglepődnie, ha egy napon microsoftos verőlegények jelennek meg a lakásán, akik számítógépét, és az összes azon tárolt adatot a hónuk alá fogva az ablakon át távoznak.

Halott figurák

Molnár Bálint pályaművét azért szerettük, mert a Start-menü egy levágott fejű szoknyás törpére emlékeztet, akinek a torkából ömlik ki az egész operációs rendszer. A leírásból kiderül, hogy az ablakokat be lehet fordítani térbe, de ez nem kötelező, és hogy minden átlátszóvá válhat, de ez sem kötelező. ?Fent egy jó kis indítópult, lent meg egy tálca?. Köszönjük!

Hülyebiztos

Tóth Zsuzsanna erősen ráment a dizájnra. Nem tudjuk, mennyire lenne használható ez a 7-es, de az biztos, hogy szép lenne. A nagy ikonoknak amúgy is szezonja van, úgyhogy Zsuzsanna rakott belőlük egy marékkal az asztalra, pedig memóriazabáló voltjuk miatt az alkotó elmondása szerint a hétköznapokon csak fapados Windows-t használ. Ez a verzió viszont "hülyebiztos", amit családja tagjain is tesztelni fog. A legfontosabb programok belemásznak az ember arcába, alul mindig a legutóbb megnyitott öt oldal vagy alkalmazás fut, és némi gerillamarketing keretében komoly átnevelés folyik a Google-re és a Mozillára. Nem biztos, hogy a Microsoft átveszi ezt a két ötletet.

Megnyerő üzenetek

Bálint Windowsa azért jó, mert minden kattintásra újabb átlátszó hibaüzenet ugrik elő. A 7-est egyébként hét éve készítik az alkotó szerint, szóval meg is felel a 2000-es évek elejére jellemző elvárásoknak. Mindenesetre a Dock ebbe a verzióba is a Mac OS X-től jött, úgyhogy ez már biztos: a következő Windows olyan lesz, mint a Leopard, csak változatosabban lesznek a hibaüzenetek.

Minimalista

Szita Pétert nem lehet azzal vádolni, hogy túlcsicsázta volna a dolgot, de hát tényleg, le az Aeróval, meg a júzer szemét elkápráztató, aztán hatvan évvel később időzített epilepsziás rohamot okozó díszítéssel! Kell egy nagy kék négyzet, meg egy vékony szürke csík, pont, pont, vesszőcske, készen van a 7-eske. Egy operációs rendszer ennyiből áll. A többi parasztvakítás. Sőt, grafikus felület se legyen! Csak egy villogó kurzor.

C:\>

Pop Art

Krezinger Dávid csodálatos tervezete magán viseli a Pop Art és a festőiség utáni absztrakció jegyeit. Racionális formateremtés, áttekinthető, szilárd szerkezet, a magas művészet újraértelmezése, és széles körben terjesztése a Windows-desktopon keresztül. Látszik az igyekezet, hogy a felület áttekinthető, egyértelmű legyen: a kukát, a hálózatot és a My Computert jól megkülönböztethető ikonok alapján lehet azonosítani, a Start-menü és a dátum hangsúlyos lett, az ablakkezelő gombok elnagyolt piktogramjai némi játékos lendületet visznek a mindennapi munkába. Dávid egyből magyarította is a következő Windowst, így az Outlookból Microsoft kinéző 2007-lett, a menüpontok közt pedig a Fájl, a Szerkesztés és a Formátum mellet feltűnik az Egyebek és a Miegyéb.

Rutinos

Nozex levelében bevallotta, hogy önszorgalomból már készített korábban is Windows 7-es témát, a versenyre ezzel a képpel nevezett. Az alkotó elmondása szerint a dizájnra nem is annyira, inkább a funkcionalitásra büszke, szerinte ez az operációs rendszer használhatóbb, mint társai. Forradalmi, a konvencióknak ellentmondó döntés volt a Windows-gombot középre rakni, és az is tisztán látszik, hogy Nozex halmazokban gondolkozik. Az összetartozó alkalmazások, feladatok egy dobozban jelennek meg, ráadásul az operációs rendszer folyton rákérdez arra, hogy mihez akarunk kezdeni vele. Időtöltésnek is jó az ilyen, mert például ha unatkozunk, csak leülünk a gép elé, rápillantunk a jobb felső sarokra, eszünkbe jut, hogy akár egy új Excel-táblázatot is készíthetnénk, és máris biztosítva van a remek szórakozás a következő néhány órára.