Mivel lepjük meg szeretteinket 2010 karácsonyán?
További Tudomány cikkek
- Megtalálták az 1831-es globális lehűlés okát, amely pusztító éhínséget okozott világszerte
- Egy szál cigaretta elszívása csaknem 20 perccel rövidíti meg az életet
- Kiderült a Dunántúl népvándorlás kori népességének genetikai összetétele
- Teller Edétől a kaszinókon át a kvantumszámítógépig
- Lassan átveszik a macskák ennek a szigetnek az irányítását
Buli utáni reggel
Alkalmasint házirobottal kedveskedjünk. Természetesen ne okvetetlenkedő gyógyszerfogyasztás-ellenőrzővel, hanem például a Stanford Egyetem Mesterséges Intelligencia Laboratóriumában most pallérozódó, csiszolódó különleges takarítómasinával. "Parti után tisztába hozza az egész lakást" - büszkélkedik a Morning After Bot névre hallgató csodával Sebastian Thrun, a laboratórium igazgatója. A mulatság előtt pillanatfelvételt készít a helyről, majd a vendégek távoztával ugyanabba az állapotba igyekszik visszaállítani. Összeszedi az üvegeket, poharakat, helyükre rakja a székeket.
A gépről sajnos még nem lehet sokat tudni, fejlesztői gondosan titkolják.
Mindentudó kávézóasztal
Természetesen nemcsak robotokkal, hanem más okosságokkal szintén okozhatunk örömet. Egyre több cég dolgozik nagyméretű érintőképernyőkön, ám - egymástól függetlenül - a Hewlett-Packard és a Microsoft túllépnek a szimpla touchsreen-eken: kávézóasztalba terveznek efféle felületet. Csomó elektronikát pakolnának bele, kapcsolódna az internethez, és így tovább. Ücsörgünk mellette szeretteinkkel, netezgetünk, fényképeket csereberélünk, játszunk, miközben reggeli kávénkat szürcsöljük. A valaha elkészült összes játék adatbázisával rendelkezne, sőt, még más kávézóasztalokról is letöltene könyveket. Legalábbis a Microsoft PlayAnywhere projektjének csúcsdarabja.
GPS és szenzorok
A globális helymeghatározó rendszerek (GPS) szintén szép jövő előtt állnak.
2010-re a legkülönbözőbb használati tárgyakba integrálódnak, ráadásul egy másik, addigra ugyancsak virágzásba szökkenő technológiával, érzékelőkkel, érzékelő-rendszerekkel egyesítve, kisebb csodákra lesznek képesek. Biciklihez idomítva, nyugodtan kerekezhetünk, a rendszer úgyis megmondja, ha eltévedtünk. Úszószemüvegeink, kézi játékmasináink szintén GPS-szel lesznek felturbózva, aztán lövöldözhetünk kedvünkre, és legyünk bármennyire belemerülve, mégsem tévesztjük el a célállomást. De a navigációs gondokkal küszködő nagypapa is megtalálja az ágyba vezető utat: csak annyit kell mondania, hogy "hálószoba", aztán a beltéri használatra gyártott szenzorokkal felerősített mütyür odakalauzolja, segíti tárgyi akadályok és ugató kutyusok, nyávogó cicusok kikerülésében.
Infravörös és egyéb szenzorok, valamint a GPS miniatűr kamerákkal (SenseCam) is frigyre lépnek: érzékelik, merre megyünk, tudják, mikor tornyosodik szembe velünk valaki, óhajunknak megfelelő pillanatban készítik a képet. Dolgoznak helyettünk, mi meg - LCD kijelzőnk helyett - nyugodtan nézhetjük a turisztikai látványosságokat. Például baseballsapkánkra erősítve. A Microsoftnál gőzerővel dolgoznak rajta.
Otthoni gyártás
Ha akarjuk, kisméretű házi gyárat is tehetünk a fa alá. Neal Gershenfeld már fejleszti az MIT Médialaboratóriumában: egyelőre ugyan méretes, és cirka húszezer dollárt kóstál, de azt ígéri, hogy belátható időn - mondjuk, tíz éven - belül ezerbe sem fog kerülni, és annyira elterjed, mint ma a nyomtató.
Elromlik egy gomb a luxusporszívón? Semmi gond, nem kell megrendelni Japánból, elegendő a számítógéphez ülni, leszedni a designt a webről, és a 3D-s "gyárral" rögvest elkészíthetjük.
Lesz mit pakolnunk a 2010-es fa alá.