![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
A csecsemők is tudják, ki gonosz
Egy amerikai kutatócsoport szerint a gyerekek már életük első hónapjaiban képesek a társas kapcsolatokat értékelni: megkülönböztetik a barátságos és az ellenséges viselkedést. „Nem azt mondjuk, hogy a kisbabák erkölcsi érzékkel rendelkeznek, de jó érzésekkel viseltetnek a barátságos, és negatív érzésekkel a rosszindulatú emberekkel szemben” – mondta a BBC-nek Kiley Hamlin, a kutatás vezetője. A Nature-ben azt írják, ez a képesség előzi meg a későbbi években kifejlődő erkölcsi érzéket.
Mint minden társas lény, az ember is gyors ítéletet hoz a vele interakcióba lépő más emberekről, azonban ennek a viselkedési folyamatnak a gyökereit a tudomány kevéssé ismeri. Kiley Hamlin és a Yale Egyetemen működő kutatócsoportja hat és tíz hónap közötti babákat vizsgáltak. A kísérletsorozat egyik elemében különböző, a gyerekek számára izgalmas és érdekes fajátékokat használtak. A babák szüleik ölében ültek és először egy olyan jelenetet néztek végig, hogy egy emberszerű bábu hegyet mászik, majd egy másik, gonosz bábu – megkülönböztetett alakú és színű – lelöki őt a hegyről. Egy harmadik pedig segítségére siet.
A bábushow megtekintése után minden baba elé lerakták a gonosz és a kedves bábut, és arra kérték, válasszon közülük. Mind a tizenkét hathónapos bébi és a 16 tízhónapos bébi közül 14 a segítőkész bábut preferálta a gonosszal szemben.
„Eredményeink szerint sokkal hamarabb bocsátkozik társas értékelésbe az ember, mint azt korábban gondolták. Ez általános és nem tanult társas interakció” – írják a szerzők a Nature-ben. A vezető kutatót meglepte az eredmény, véleménye szerint a szülőknek is fontos információ lesz.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)