Január 22. az év legszarabb napja
További Tudomány cikkek
- Magyar szenzáció: a világon elsőként sikerült a Hold talajában növényt termeszteni
- Katasztrófa történhet, ha nem lép időben a NASA
- Már a múlté a Covid rekordja, kiderült, melyik a leghalálosabb betegség a világon
- Lezárult a HUNOR Magyar Űrhajós Program tudományos portfóliójának hazai értékelése
- Hatékony lehet a retina utolsó képe a gyilkos megtalálásában?
Ha ezt a napot túléljük, nagy baj már nem lehet - idén január 22., hétfő az év legszomorúbb, legdepressziósabb, legreménytelenebb napja, és ezt komoly, pszichológiai elemekkel tarkított matematikai képlet támasztja alá. Dr. Cliff Arnall pszichológus, a Cardiff Egyetem volt oktatója néhány éve dolgozta ki azt a formulát, amellyel napra pontosan meghatározható az év mélypontja. A képlet felállításához Arnall olyan tényezőket vett figyelembe, mint az időjárás (W), az adósság (D), a januári fizetés összege (d), a karácsony óta eltelt idő (T), az az idő, ami a legutóbbi leszokási kísérlet óta eltelt (Q), az általános motivációs szint (M), és a cselekvés szükségességét jelző változó (NA).
[1/8W+(D-d) 3/8*TQ]/[M*NA]
Legyen W=6 (most ennyi fok van odakint), D=10 000 000 (ennyi forint adósságunk van, tavaly vettünk lakást hitelre), legyen d=100 000 (a magyar nettó átlagfizetés), T=26 (ennyi nap telt el karácsony óta), Q=21 (elsején fogadtuk meg, hogy leszokunk a dohányzásról és a szexről), M=0 (az ilyenkor általános motivációs szint), és NA=5 (tényleg nagyon kellene valamit csinálni). Helyettesítsük be az értékeket! Hosszas osztás-szorzás után kijön, hogy 2 027 025 000,75, ami már önmagában is elég borzasztóan hangzik; azután ezt a számot osszuk el a motivációs szint (0) és a változtatás szükségességének (10) szorzatával.
Ez 0, így a 2027025000,75-öt kellene elosztanunk 0-val. Nullával viszont nem osztunk, így az egész értelmetlen - megállapíthatjuk tehát, hogy január 22. valóban az év legrosszabb napja.
Házi feladat: a képlet segítségével számítsa ki az év legjobb napját!
Igenis van tudományos alapja
A Szomorú vasárnapnál csak a Szomorú hétfő szomorúbb
A tudományos eredményeket számos független szakértő is megerősítette: Phillip Hodson, a brit piszchológusszövetség elnöke szerint például nyilvánvaló, hogy az év legrosszabb napjának hétfőnek kell lennie, erre számos, a képlettől függetlenül érvényes bizonyíték utal. Az emberi test 24 helyett 25 órás ciklusok szerint működik, így hétvégén az ember tovább marad ébren, hogy kompenzálja a különbséget, ezért viszont hétfőn gyűrötten ébred, és úgy is indul munkába.
Hodson az Independentnek azt is elmondta, hogy a hétfő mellett a januári időpont is teljesen logikus, mert a karácsonyi dínomdánom után értelemszerűen torzul az ember testképe. A januárban megszokott időjárás sem lendít sokat a jókedven, az esős, szeles havas idő és a napsütés hiánya hozzájárul a nyomott hangulathoz.
Szóba se jöhet Skandinávia
A lélekszakértők többsége a testedzést tartja a legjobb depresszióellenes módszernek, de sokan javasolják még a biblioterápiát is (kevésbé szakértőknek: ez az úgynevezett "olvasás"). Az év legrosszabb napját segíthet még túlélni egy-egy pohár bor, a smink és egy utazás Ausztráliába.Ez utóbbi lehet a biztos tipp, mert mint azt a Mathnexus matematikai szakportál megjegyzi, a képlet szülőatyja, Cliff Arnall eredetileg az utazási irodák trópusi útjainak marketingjére fejlesztette ki a formulát. A sajtóban nyakra-főre idézett képlet (1/8W+(D-d) 3/8*TQ M*NA) egyébként a szakértők szerint hibás, hiszen hiányzik belőle egy műveleti jel; ők inkább a jóval precízebb [1/8W+(D-d) 3/8*TQ]/[M*NA] formulát javasolják.
Cliff Arnall már nem dolgozik a Cardiff Egyetemen.