![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
Mivel előre látható, hogy Kína és India a következő években az eddiginél több áramot termel majd szénerőművek alkalmazásával, Nagy-Britannia felkészül, hogy éllovasa lehessen a lehetséges új exportpiacnak. Ennek érdekében a brit kormány negyvenmillió fontot (tizenöt milliárd forintot) biztosít a szén-dioxid tárolásának kutatására.
Egy évtized múlva üzemkész
Ha a szén-dioxidot a föld alatt tárolnák, az erőművek kibocsátása akár 85 százalékkal is csökkenthető volna, jelentette ki a miniszter. A szén-dioxid mindenekelőtt a fosszilis eredetű tüzelőanyagok, így a szén, a kőolaj és a földgáz elégetésével szabadul fel.
Nagy-Britannia az elképzelések szerint a föld alá pumpálhatná a gázokat, és a tároláshoz kiürült olaj- és gázmezőket venne igénybe. Az ehhez szükséges eljárás egy évtizeden belül bevetésre kész lehet, jelentette ki Wicks.
Nem különösebben új az ötlet, hogy a szén-dioxidot a föld mélyében kellene tárolni, így csökkentve a légszennyezést. Hasonló eljáráson több ország kutatói dolgoznak.
Közös vállalások
Az ipari tevékenységgel a légkörbe kerülő gázok, így a szén-dioxid, a szén-monoxid, a metán és a nitrózus gázok az elfogadott elmélet szerint felelőssé tehetők az üvegházhatásért és a földi klímaváltozásért.
A kiotói jegyzőkönyvet aláíró országok arról egyeztek meg, hogy közös erőfeszítéseket tesznek az említett gázok kibocsátása ellen. Magyarország 6 százalékos csökkentést vállalt 2008-2012-re az 1990-es bázisévhez képest. Mint emlékezetes, a világ legnagyobb szennyezőjének számító USA a gazdaságára nézve hátrányosnak tartja, és ezért elveti a nemzetközi megállapodásban lefektetett elveket.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)