Azt már tudjuk, hogy milyen nem lett a 21.
század első évtizede, és nagyjából azt is sejtjük, miért. A robotok buták, a repülő autó megmaradt a filmeknek, az igazi áttöréseket, például a mobiltelefont vagy az internetet meg észre sem vesszük. De a legújabb jóslatok szerint a közeljövőben tényleg megvalósulhatnak az évezred elejére várt újítások. Most ott tartunk, ahol a 70-es években, megint három-négy évtizedre teszik a forradalmi változásokat. Éppen ezért újra bebukhatjuk a
futurisztikus jóslatokat, bár kutatás azért határozottan beérni látszik.
Atomi segítség
Áttörés ígérkezik például a nanotechnológiában; a hagyományosnál sokkal erősebb és könnyebb anyagok megjelenése várható. De az egyik legizgalmasabb kutatási terület a biológia. Több kutatócsoport is abban reménykedik, hogy nanorobotok, atomi méretű programozott gépecskék segítségével a közeljövőben gyógyíthatóvá válnak a gyógyíthatatlan betegségek, és új eljárások valósulhatnak meg.
Nem jelentene többet problémát a rák gyógyítása: a vérkeringésbe juttatott nanorobotok alkalmasak lehetnek a daganat megtalálására és elpusztítására úgy, hogy a szervezet egészségesen működő részei egyáltalán nem sérülnek, és könnyebb lenne tisztítani az érfalat is. Oroszország annyira bízik a nanotechnológiában, hogy Putyin elnök ötmilliárd dollárnyi állami pénzzel kívánja támogatni; egyebek között magyar kutatókkal együttműködve építgetnék atomokból a jövőt.
Eric Drexler, a terület egyik úttörője ugyanakkor arra is felhívta a futurológusok figyelmét, hogy könnyen elveszthetjük a nanorobotok feletti kontrolt. Ebben az esetben komoly bajba kerülne az emberiség: az atomi szintű végrehajtóegységek elpusztítanák.
Félezer éves ember
Dr. Aubrey de Grey abban bízik, hogy a géntechnika és az orvostudományok fejlődésével akár a négy-ötszáz
éves életkor is elérhető, jó fizikai és szellemi állapotban. A kutató szerint csak annyi a dolgunk, hogy az öregedő sejteket az immunrendszerrel elpusztíttassuk, azután pótoljuk őket, illetve különböző tápszerekkel frissen tartsuk az egészségeseket, valamint génterápiával megakadályozzuk, hogy a sejtek rossz irányba fejlődjenek, például öngyilkosak legyenek, vagy daganattá alakuljanak.
Dr. Aubrey de Grey már sikerrel hosszabbította meg egerek életét, most már szívesen foglalkozna emberekkel is.
Jó hír a három törvény szerelmeseinek, hogy a robotok mozgása egyre kifinomultabb, és bár az ötmilliárdból kifejlesztett Asimo minden nehézség nélkül zuhan le a lépcsőkről, futni már meggyőzően tud.
A számítógépes programok korlátozottan bár, de képesek megérteni és feldolgozni a szóban elhangzó utasításokat, a rövidesen megjelenő 80-100 magos processzorok meg már alkalmasak lehetnek bonyolultabb párbeszédek lebonyolítására is. Az egyre komolyabb feldolgozó- és tárolókapacitás, a szenzor- és akkumulátortechnológia fejlődése, valamint a drasztikus árcsökkenés lehetővé teszik, hogy a robotok pontosabban, gyorsabban érzékeljék környezetüket, és időben reagáljanak a változásokra.
Gépek kora
A kulcs a fejlődés elképesztő sebessége lehet. A számítógépek exponenciálisan gyorsultak, de -m és ezt sokan nem érti - még
csak az elején járunk az informatikai fejlődésnek. Amíg nem beszélnek, nem gondolkoznak, nem vitatkoznak velünk a gépek, végtelenül butának tűnnek, de amint valóban intelligensek lesznek, már meg is haladják az embert. Moore-törvénye szerint az egyenrangúvá válás után két évvel már kétszer, húsz évvel később már ezerszer okosabbak lehetnek nálunk. Az emberi agyat és egy processzor teljesítményét persze nehéz összevetni. Egy
tanulmány azért megpróbálkozott a lehetetlennel.