A trópusok is megszívják a klímaváltozást
További Tudomány cikkek
- Vészhelyzeti csúcstalálkozót hívtak össze a kutatók, katasztrofális tengerszint-emelkedésre figyelmeztetnek
- Kiderült, az állva végzett irodai munka semmivel sem egészségesebb, mint ha ülve dolgozunk
- Horror vagy médiahack az első fejátültetés?
- És ön mennyit káromkodik a munkahelyén?
- Vulkánkitörések alakíthatták a Hold túloldalát
A Proceedings of the National Academy of Sciences című szaklapban megjelent tanulmány vezető szerzője John W. Williams, a Wisconsini Egyetem geológiaprofesszora. Williams rendszeresen dolgozik az ENSZ klímaügyi bizottságának, az IPCC-nek. Tudóstársaival együtt kidolgozott és most közzétett előrejelzései az idei IPCC-jelentés áprilisban esedékes második kötetének tartalmát előlegezik meg. Ez a dokumentum a klímaváltozás egyéb hatásaival foglalkozik (az első kötet a fontosabb mérőszámokat közölte).
Nehezen alkalmazkodó élővilág
Williamsék számítógépes modellje szerint a klímaváltozás nagyobb mértékben érinti az élővilágot, mint azt korábban hitték. A szimuláció eredménye különösen a trópusi régiókban, az Amazonas vidékén és Indonéziánál lepte meg a tudósokat. "Eddig úgy hittük, hogy a klímaváltozás ezekre a területekre kevésbé lesz hatással" – nyilatkozta Williams a CNN-nek. "Azonban most úgy tűnik, 3-4 fokos változás itt annyit számít, mint máshol 5-8 fokos emelkedés." Ez azt jelenti, hogy a trópusokon élő állatok és növények nehezebben alkalmazkodnak majd, mint azt korábbi tanulmányok sejtették. A következő száz évre prognosztizáló modell az Egyesült Államok délkeleti részén és az Arab-félszigeten is jelentős éghajlatváltozást mutatott.
Klímák jönnek, mennek
A kutatók úgy vélik, az Andokban, Szibériában és Ausztrália déli részén jelenleg uralkodó éghajlat a klímaváltozás hatására teljesen el fognak tűnni a Földről. Ezeknek a területeknek az élővilága drasztikus változásokon mehet át. Más régiókban – például a trópusokon – olyan éghajlati viszonyok alakulnak ki, amelyek eddig nem is léteztek a Földön. Williams szerint ennek pontos következményei megjósolhatatlanok, de valószínű, hogy új betegségek jelentkeznek majd vagy régiek vándorolnak új helyekre, és az emberiségnek erre fel kell készülnie.
Williams kollégái üdvözölték a jelentést. Alan Robock, az amerikai Rutgers Egyetem környezetkutató professzora szerint ez az első olyan dokumentum, ami nemcsak a fajok kihalására figyel, hanem az új éghajlatformák következményeivel is foglalkozik.