2009 után jönnek a legmelegebb évek
A föld átlaghőmérséklete az ismert mérések szerint 1998-ban volt a legmagasabb (14,54 Celsius-fok), de ha igazuk lesz a brit Hadley Központ munkatársainak, már nem sokáig marad ez a rekord – írja a BBC.
A klímamodellek többnyire a 21. század egészére jósolnak, az angol kutatók viszont csak 10 évre, viszont állításuk szerint pontosabban. A Science-ben megjelent tanulmányuk vezető szerzője, Doug Smith szerint a modell nem különbözik sokban attól, amit az ENSZ kormányközi klímabizottsága, az IPCC használ, és amelyre az idén kiadott klímajelentést is alapozták.
"A különbség annyi, hogy az óceán és a légkör újabban megfigyelt változásait is figyelembe vettük" – magyarázta Smith. A DePreSys nevű modell az üvegházhatású gázok és aeroszolok légköri koncentrációjának alakulása mellett az olyan rövid életű jelenségekkel is számoltak, mint az El Nino.
Melegrekord jön
"Idáig azért nem készítettek tízéves előrejelzést, mert az óceánok változásait nem igazán figyelték" – mondta Smith. Az újabb klímaelemzések és műholdas mérések viszont már az óceánokra is kiterjednek, és a tudósok egyre jobban megértik, hogyan befolyásolja az óceán az éghajlatot.
Smith és kollégái a modell előrejelzései alapján úgy vélik, hogy a klíma természetes változásai 2009-ig még tompítják az ember okozta felmelegedés hatásait, utána viszont megdől majd a globális melegrekord. A kutatók szerint 2014-ben a 2004-es szinthez képest 0,3 Celsius-fokkal lesz több a Föld átlaghőmérséklete. Az angol tudósok azt remélik, hogy modelljük más előrejelzésekkel kombinálva segítheti a vállalatokat a klímaváltozással összefüggő stratégiák kidolgozásában.