
Nincsenek feketelyukak?
További Tudomány cikkek
-
Probiotikumok forradalmasíthatják a mentális egészség kezelését
- Húszezer üvegnyi bontatlan bor hever az óceán fenekén
- Ha 28 centiméterről tölti a vizet, sosem fogy el a kávéja
- Ha az űrben főzne levest, ezt mindenképp tudnia kell
- A Harvard kutatója szerint a Marson élő civilizációt egy nukleáris háború pusztította el
E ponton jut fontos szerephez - legalábbis (a kvantumelmélettel, asztrofizikával és neurális hálókkal foglalkozó) Chapline szerint, és amennyiben elfogadjuk a létezését - az utóbbi idők sokat vitatott, máig megmagyarázatlan talánya, az úgynevezett sötét energia. Az elmúlt évek során megfigyelt mozgó galaxisok azt látszanak alátámasztani, hogy az univerzum hetven százaléka ebből - a gyorsulva tágulást "vezérlő" - sötét energiából tevődik össze. "Szinte biztos, hogy nem léteznek feketelyukak, eseményhorizontok" - jelentette ki Chapline.
Einstein a probléma nyitjához, a huszadik század - relativitás-elmélet melletti - másik forradalmi teóriájához, a kvantummechanikához szintén hozzájárult valamelyest...
Az általános relativitás-elmélet nem ismeri az órákat mindenhol egyforma sebességgel járató "univerzális idő" fogalmát, sőt, a gravitáció miatt éppenséggel a fordítottja történik: különböző helyeken különböző időket észlelünk. Viszont a kvantummechanika csak akkor érvényes, ha az idő egyetemes...
Az általános relativitás-elmélet azt is kimondja, hogy semmi nem történik az eseményhorizonton. Márpedig egy távoli megfigyelő számára megáll ott az idő. Ha egy űrhajó feketelyukba hullana, úgy tűnne, mintha odaragadt volna. Ugyanakkor a legénység azt érezné, hogy permanensen zuhannak lefelé.
1975 körül több kvantumfizikus állította, hogy különös dolgok történnek az eseményhorizonton: a kvantumtörvények által irányított anyag csekély zavaró tényezőre is túlérzékennyé válik. Eredményeiket gyorsan elfelejtették, mivel "nem egyeznek meg az általános relativitás-elmélet előrejelzéseivel" - így Chapline. "Holott abszolút pontosak voltak."
A szokatlan viselkedés, a hiperszenzitivitás a téridő kvantum fázis-átalakulásának a jele - folytatja a kutató. A "halott" csillagok nem formálnak feketelyukakat, hanem különös gravitációs hatást kifejtő sötét energiával telítődnek. A csillag felülete ugyan fekete lyukként működik, és erős a gravitációs vonzás, viszont a belsejében a sötét energia "negatív" gravitációja érvényesül: az anyag teljesen másként viselkedik, mint a külső peremen. Ha a csillag elég nagy, az így felszabadult elektronok pozitronokká válnak, melyek a későbbi óriási energia-sugárzás/kisülés során megsemmisítik a többi elektront. Chapline szerint ez magyarázza a galaxisunk középpontjában megfigyelt, korábban nagy feketelyuknak tulajdonított sugárzást.
Univerzumunkat alapvetően sötétenergia-csillagok népesítik be. Eredetüket a fizikus csillaghalál helyett a téridő fluktuációjával magyarázza. Ugyanúgy, mint a hűlő gázból spontán kicsapódó folyadékcseppek. A közönséges anyaggal azonos gravitációs hatást fejtenek ki, viszont nem láthatók.
Chapline ezúttal - a sötét energia után - sötét anyagról beszél.
