
További Tudomány cikkek
-
Komoly eredményekkel tért vissza a Földre a SpaceX Dragon kapszulája
- Megtalálták az egy éve eltűnt tacskót az ausztrál dzsungelben, de nem akar hazamenni
- Ezért nem ölne meg minket egy fejlett, idegen civilizáció
- Három magyar kutatóintézet is részt vesz az úttörő európai részecskegyorsító-projektben
- Mennyire hamis a fotográfia? Már csak napok vannak hátra, hogy kiderítse
A PLoS Biology kiadói szerint ez tisztességtelen, mivel a kutatók ingyen bocsátják rendelkezésre az írásaikat, ráadásul a kutatások nagy részét közpénzből támogatják, így a nagyközönségnek is hozzá kellene férnie ingyenesen az eredményekhez, hangsúlyozzák.
Nagyra tör
A lap kiadója, a PLoS (Public Library of Science, kb. Tudományos Közkönyvtár) egy San Francisco-i központú nonprofit szervezet. A PLoS Biology után jövőre elindítják PLoS Medicine orvostudományi folyóiratot is. Nem ők az elsők egyébként, akik hasonlóval próbálkoznak: a fizikusok például a legtöbb írásukat megjelentetik az interneten, mielőtt az a nyomdába menne. Egy londoni vállalkozás, a BioMed Central pedig több mint száz ingyenes orvostudományi folyóiratot publikált 2000 óta.
A PLoS Biology viszont minden korábbi társánál ambíciózusabb: Amerikában nyár óta televíziós reklámkampánnyal támogatják a megjelenést, és a lap olyan neves folyóiratokkal venné fel a versenyt, mint például a Science, a Nature, a Proceedings of the National Academy of Sciences vagy a Cell. Ezektől eltérően azonban nem kérnek pénzt az online hozzáférésért, ehelyett a publikálni kívánó kutatóknak kell 1500 dollárt fizetni egy megjelenésért.
Támogatják
A folyóirat céljait többek között Stephen Cohen, a heidelbergi Európai Molekuláris Biológiai Laboratórium munkatársa is támogatja, az első számban ő is megjelentetett egy írást. Cohen reméli, hogy a lap megjelenésével a többi újság ára is csökken majd.
A biológiai kutatásokat támogató brit Wellcome Trust és az amerikai Howard Hughes Medical Institute is az ingyenesen elérhető folyóirat mellé álltak, és bejelentették, hogy idén beszállnak a publikációs díjak kifizetésébe.
A lapnak már most akadtak kritikusai is: sokan kétségesnek tartják, hogy képes lesz-e a PLoS a publikációs díjakból állni a költségeit, sokan pedig attól tartanak, hogy a kevésbé támogatott tudományágak képviselőinek és a fejlődő országok kutatóinak túl magas az 1500 dolláros megjelenési díj. Azt sem lehet még tudni, hogy a tudósok maguk hajlandók lesznek-e a neves lapok helyett egy újonnan indult, ingyenes újságban publikálni.
