![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
Spenót beültetésével legyőzhető a vakság
A fejlett országokban a vakság gyakran festékes szemideghártya-gyulladás vagy a festékanyag elváltozása miatt alakul ki, és ebben az esetben az idegsejtek nem sérülnek. Azt már korábbi kísérletek kimutatták, hogy az idegsejtek stimulálásával valamilyen szinten helyreállítható a látás. Greenbaum a régebbi kísérletekben használt elektródákat úgynevezett PSI reakcióközpontokra akarja lecserélni, amelyek kulcsfontosságú szerepet játszanak a fotoszintézisben, ezek ugyanis fény hatására elektromos töltést hoznak létre, írta a New Scientist.
Beindulnak az idegek
Greenbaum és munkatársai 2001-ben spenótból kinyert PSI központokat ültettek liposzómákra, amelyek hatóanyagokat és géneket szállítanak a sejtekhez. A kutatók rájöttek, hogy a fény hatására körülbelül akkor feszültség keletkezik a liposzóma membránján, amekkora az idegsejtek működéséhez szükséges. A csoport most elvégezte a következő lépést, és a PSI központokat rákos szemsejtekre ültették, amelyek szintén reagáltak a fényre.
Néhány szakértő szerint még semmi sem bizonyítja, hogy a PSI központok az emberi szemben is működni jól működnek, és még meg kell győződni arról, hogy egyáltalán mennyi ideig működőképesek a központok, károsítják-e az idegsejteket, és okoznak-e káros immunválaszt.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)