A kísérleteket - amelyekhez előzőleg azonosítottak egy bizonyos fajta, a szívizom "kijavítására" alkalmas őssejtet az emberi vérben - Dr. Alfred Kocher, az AKH orvosa végezte az Egyesült Államokban, ahol az eljárás nagy feltűnést keltett, mivel az állatoknál a kísérletekben a szív teljesítményének 35 százalékos javulásához vezetett.
Dr. Kocher és munkatársaival tavaly októberben egy bypass-műtét során egy beteg nőnél kísérletezett az őssejtek bejuttatásával. E műtét eredményeit még nem derítették fel teljesen, annyi azonban decemberre már kiderült, hogy a saját őssejtek bejuttatása nem ártott a betegnek, viszont javult a szív szöveteinek vérellátása és a jelek szerint a beavatkozás hatással volt a szív mikroméretű véredényeire is.
Gyógyulás műtét nélkül
Most azonban műtéti beavatkozás nélkül, a Johnson and Johnson cég különleges szívkatéter-vizsgálati módszerének felhasználásával először pontosan felmérték, az infarktus érintette területek szélén hová kell az őssejteket juttatni, s ezt befecskendezés útján tették meg.
A különleges vizsgálat során a szövet elektromos és mechanikus aktivitását érzékelő katéterrel háromdimenziós képet kapnak az orvosok a bal szívkamráról, s meg tudják állapítani, hol vannak olyan szövetrészek, amelyek csak részben sérültek és alkalmasak az "újraélesztésre".
A beavatkozásnál komplikációk nem jelentkeztek, s most az orvosoknak néhány hétig türelmesen kell várni, amíg a remélt eredmény mérhető lesz, vagyis ki tudják mutatni, hogy javult a szív szivattyú-teljesítménye.
Ez lenne a világon az első olyan terápia, amely legalább bizonyos mértékben vissza tudja fordítani az infarktus okozta károsodást, s az állatkísérletek során szerzett tapasztalatok nagy reményekre adnak alapot.