Új atomerőmű Magyarországra?
További Tudomány cikkek
Az évről évre jelentkező energiaszállítási zavarok egyre inkább felvetik egy új atomerőmű megépítésének szükségességét Magyarországon, véli Aszódi Attila, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Nukleáris Technikai Intézetének igazgatója, volt miniszteri biztos.
Raktározható
Az egyetemi docens a szünetelő kőolajimporttal kapcsolatban kifejtette, hogy Magyarország Európa egyik legkiszolgáltatottabb országa a vezetékhez kötött energiaforrások szempontjából. Emlékeztetett arra, hogy tavaly januárban az ukrán földgázszállításban jelentkeztek gondok.
Az energiaellátás biztonságának fokozásához a jövőben jobban kell támaszkodni a nukleáris energiára, mondtaAszódi. Emellett feltétlenül szükség lenne az importföldgáz-felhasználás csökkentésére, és törekedni kell a gazdaságosan kihasználható megújuló energiaforrások elterjesztésére is.
Az atomenergia előnyeiről közölte, hogy az atomerőművek működéséhez szükséges urán üzemanyag politikai szempontból stabilabb országokból szerezhető be, mint a szénhidrogén tüzelőanyagok. Az igazgató lehetséges üzemanyag-exportőr országok között említette Oroszországon kívül Franciaországot, Angliát és az Amerikai Egyesült Államokat.
Ráadásul a nukleáris üzemanyagból könnyebben lehet készleteket is felhalmozni. Amíg kőolajból csupán pár hónapra, nukleáris üzemanyagból több évre elegendő készlet tartalékolható.
A paksi atomerőmű két évre elég friss üzemanyagot raktároz jelenleg, és ez a készlet szükség esetén könnyen növelhető lenne, míg a kőolaj- vagy a földgázkészlet további bővítése rendkívül költséges beruházásokat igényel.
Francia példa
Az 1,9 gigawatt kapacitású paksi atomerőműhöz hasonló teljesítményű, 1,6-1,75 gigawatt kapacitású új atomerőművet a legfrissebb, nemzetközi tapasztalatok szerint hárommilliárd euróból lehetne megépíteni. Az új létesítménnyel az atomenergia áramtermelésen belüli 40 százalékos részesedése 70-75 százalékra emelkedne, és megközelítené a 78 százalékos francia arányt.
Aszódi Attila megjegyezte, hogy jelenleg Európában Finnországban, Franciaországban, Bulgáriában létesülnek új atomerőművek, és az USA-ban, Szlovákiában, Csehországban, Oroszországban is új egységek építését tervezik.
Magyarországon egy új atomerőmű körülbelül négyévnyi előkészület után hat év alatt épülhetne meg. Ehhez azonban kedvezőbbé kellene tenni a jelenlegi szabályozási környezetet, amely leginkább a földgázra alapozott erőmű-beruházásoknak kedvez.
A finnországi projektet alapul véve az új erőművel megtermelt villamosenergia ára kilowattóránként 3-3,5 eurócentbe, azaz 8-9 forintba kerülne, ami alig drágább a paksi atomerőműben előállítottnál.