Gigantikus lyukat fedeztek fel az űrben a University of Minnesota amerikai egyetem csillagászai a National Science Foundation rádióteleszkópjának felvételeit elemezve. A jelenség nem klasszikus fekete lyuk (ahol egy hihetetlenül nagy sűrűségű objektum gravitációja akkorára nő, hogy a fény sem képes kitörni belőle), hanem a szó hétköznapi értelmében vett lyuk. Egy olyan terület az űrben, ahol nincsen semmilyen anyag: se csillagok, se bolygók, se csillagközi por vagy gáz, de még a misztikus "sötét anyagnak" sem találták nyomát.
Ilyen nincs, és mégis van
A tudósok értetlenül állnak a jelenség előtt. Ehhez hasonló lyukakat már felfedeztek a világűrben, de ilyen méretekben (közel egymilliárd fényév a lyuk átmérője) nemcsak nem tapasztaltak, de nem is tartották lehetségesnek a kialakulását. A lyuk az Eridanus csillagkép irányában, a Naprendszertől 6-10 milliárd fényévre található.
A jelenség létét megerősítették a NASA Wilkinson nevű műholdjának mérési adatai is. A Wilkinson a mikrohullámú kozmikus háttérsugárzást méri (ez az ősrobbanás lenyomata, olyan háttérsugárzás, ami az egész univerzumban jelen van), és a lyukat hideg foltként érzékelte a mikrohullámú tartományban. A háttérsugárzás fotonjai energiát nyernek, amikor az űr normális, anyagot tartalmazó részein haladnak át, és energiát veszítenek, ha nem találkoznak semmilyen anyaggal - ettől látszik hidegnek a lyuk a háttérsugárzás térképén.