Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA szakembere egyelőre nem közölt részleteket a terv megvalósításának részleteiről, csak annyit, hogy a bázist feltehetően a Hold valamelyik sarkvidékén, valószínűleg az északin építik fel. Az égitest pólusait több napfény éri, mint a Hold egyéb térségeit, így a sarkvidéken kedvező éghajlati viszonyok várják a pionírokat és műszereiket.
Robotok tesztelik az életkörülményeket
A pólusok mellett szól az is, hogy a Hold sarkvidéki krátereiben nagy mennyiségben található fagyott állapotban lévő hidrogén és vízjég, ami az állomáson dolgozók hasznára válhat. A bejelentés szerint a bázis lakói 2024-től váltásokban élnek majd az állomáson. Előtte az űrhivatal 2008-tól robotokkal teszteli az égitest élhetőségét, írja a CNN.
Eddig tizenkét ember járt a Holdon az 1969 és 1972 között lebonyolított amerikai Apollo-program keretében. Ezek az űrhajósok (mind amerikaiak) csak néhány órát, illetve néhány napot tartózkodtak a Hold a felszínén. A tervezett kutatóállomás megépítése után azonban más nemzetek polgárai is eljuthatnak a Holdra, ahol huzamosabb ideig élhetnek. A NASA már tizennégy ország mintegy ezer kutatójával egyeztetett elképzeléseiről.