A sporteseményre egy amerikai futóverseny, a Boston Marathon napján kerül sor. Williams a tavaly januárban megrendezett Houston Marathonon az első 100 induló között végzett, így kvalifikálta magát a bostoni versenyre. Az indulók floridai idő szerint délelőtt 10-kor rajtolnak, de Williams valószínűleg előbb kezdi a futást, mert az ISS űrhajósai sokkal korábban kelnek.
A gyerekekért teszi
A 41 éves űrhajósnő a 42,2 kilométeres távot egy futógépen fogja lefutni, rögzítőelemek gondoskodnak majd arról, hogy a kocogás a súlytalanság ellenére is megerőltető legyen. Williams egyébként hetente legalább négyszer fut az ISS-en, ahol az űrhajósok egy speciális kondigépen és egy szobabiciklin is edzenek. A rendszeres testmozgás különösen fontos az asztronautáknak, mivel a súlytalanságban az izmok és a csontok megterhelés híján sorvadni kezdenek.
A nő a maratoni futással a gyerekeknek szeretne példát mutatni. "Minden fiút és lányt arra bátorítok, hogy a sport legyen az életük része. Azt hiszem, egy olyan nagy cél, mint a maraton eljuttatja hozzájuk az üzenetemet" – fogalmaz Williams a NASA honlapján. Az űrhajós egyébként legalább kétszer megkerüli majd a Földet az esemény alatt, így Bostonhoz viszonyítva helyben futva is sokkal gyorsabb lesz, mint a többi versenyző.
Rekorder lehet
Williams december 9. óta tagja az ISS legénységének, és valószínűleg meg fogja dönteni az űrben tartózkodás amerikai rekordját. Az eddigi két csúcstartó, Carl Walz és Dan Bursch 196 napot töltöttek az űrben, ezt az ISS jelenlegi parancsnoka, Michael Lopez-Alegria fogja felülmúlni 214 nappal, ha a terv szerint április 20-án visszatér a Földre. Williams július 11-én nagy eséllyel őt is übereli majd, mivel a nőt hazaszállító Endeavour űrsikló szinte biztosan nem tud majd az előzetes tervek szerint június 28-án elstartolni.
Az Endeavour küldetését az előtte levő Atlantis-misszió késlekedése miatt kell majd elhalasztani. Az Atlantisnak március 15-én kellett volna elindulnia, de visszavontatták a hangárba, miután egy golflabdányi jégdarabokkal támadó vihar megtépázta az űrsiklót az indítóállványon. Ha Williams megdönti az amerikai rekordot, biztosan elmarad majd a világcsúcstól. Ezt az orosz Valerij Poljakov tartja, aki 1994-95-ben 437 napot töltött a Mir űrállomáson.