A vállalatok informatikai büdzséje nem növelhető a végtelenségig, sőt, mindenki igyekszik egyre kevesebbet költeni szoftverre, ugyanúgy, ahogy a hardverre és a szolgáltatásokra is egyre kevesebbet költöttek az elmúlt években.
Eddig a szoftvergyártók voltak nyerő helyzetben, csakhogy a következő öt-tíz évben a vásárlók kerülnek jobb alkupozícióba, véli a Gartner. A piackutató cég szerint megváltoznak az értékesítési modellek, kevésbé függünk majd a nagy szoftvergyártóktól, és lemennek az árak. Persze nem valószínű, hogy a változások letaszítják a trónról az óriáscégeket, például a Microsoftot és az IBM-et, de a szoftvereken biztosan kisebb lesz a haszon. A Gartner szerint a szervereket, az operációs rendszereket és a fejlesztőeszközöket különösen érzékenyen érinti majd az árzuhanás.
A változásnak több oka van. Egyrészt egyre több üzleti szoftvert adnak el szolgáltatásként, és ennek havi díja feltehetően tartalmazza majd a továbbfejlesztés árát. Magyarán nem kell majd néhány évente százezrekért - vagy nagy társaságok esetén százmilliókért - új szoftververziót vásárolni, a fejlődés folytonos lesz. Az átalakulás hajtómotorjai lesznek a népes országok, Kína és India is. Nemcsak azért, mert ezekben az országokban olcsóbban fejlesztenek, hanem azért is, mert ezeken a fejlődő piacokon nagy igény lesz az olcsó szoftverekre.
Mindemellett nem elhanyagolható a nyílt forráskód hatása sem, amely nagyon megnöveli a versenyt a szolgáltatások piacán. A felhasználók ugyanis a szoftverfrissítéseket és a terméktámogatást egy harmadik cégtől olcsóbban megszerezhetik, mint a szoftver leszállítójától.