A dél-afrikai központú Naspers médiavállalat online divíziója, a MIH Internet Europe megvásárolta a legnagyobb magyar online aukciósházat, a Vatera.hu-t. Az üzletet még szeptemberben kötötték, és a Vatera nem magyar nyelvű szolgáltatásait is érinti. A vételárat nem hozták nyilvánosságra, de a HWSW értesülései szerint másfél milliárd forint volt, ami a Vatera.hu eladását a magyar internet történetének legnagyobb üzletei közé emeli.
A Vatera online aukciósház 2000-ben indult, és mára a leglátogatottabb magyar weboldalak közé nőtte ki magát. A Webaudit statisztikája szerint napi 130 ezer látogató közel ötmillió oldalletöltést produkál az online piactéren; a regisztrált felhasználók száma 600 ezer felett van, az oldalon futó aukcióké pedig 2008 februárjában túllépte az egymilliót. A cég teljes forgalma 2007-ben közel hétmilliárd forint volt.
A Naspers Limited Dél-Afrikából indult lapkiadóként, majd fizetős tévécsatornákkal, és internetes vállalkozásokkal nőtt igazán nagyra, és lépett ki Afrikából. Brazíliában, Indiában és Kínában terjeszkedtek, majd idén kezdtek el Kelet-Európában is bevásárolni, Lengyelországban, a legnagyobb helyi aukciós oldallal, az Allegróval kezdve. Arról, hogy a cég tervezi-e az Allegro és a hasonló profilú új szerzemény, a Vatera összeolvasztását, egyelőre nincs hír. Az viszont biztos, hogy a Naspers a Vaterával megerősödve az egész kelet-európai piac online aukciós szolgáltatási piacán szinte egyeduralkodóvá vált (a másik nagy magyar online piactérben, a Teszvesz.hu-ban is van 35 százaléknyi tulajdonrésze a cégnek, egy másik leányvállalatán, a brit Traduson keresztül).
Kérdésünkre a Vatera.hu képviselője megerősítette az üzlet megkötését, és elmondta, hogy hivatalos közlemény, és további részletek az ügyről csak később várhatóak. A vételárról hivatalosan senki nem nyilatkozik (a Vatera szóvivője annyit mondott, nem tudja, honnan indult a pletyka a másfél milliárdról, az összeg titkos, és a tulajdonosokon kívül egyelőre senki nem tudja, valójában mennyi is), de az általunk megkérdezett szakmabeliek szerint a másfél milliárd reális nagyságrend egy ekkora forgalommal, bejáratott névvel, és működő üzleti modellel rendelkező szolgáltatásért. Bár az ilyen üzletekben szereplő összegeket titkosan szokták kezelni, a magyar interneten eddig 4-5 hasonló nagyságrendű pénzeket megmozgató felvásárlás történt - az Index, az iWiW, a Bookline és a Profession.hu is ebben a nagyságrendben kelt el.