
A csimpánzoknál olyan új képességet figyeltek meg, amelyből megtudhatjuk, hogy az emberek miként tanulták meg a tűz használatát. A főemlőskutató Jill Pruetz Szenegálban élő szavannai csimpánzok viselkedését figyelte meg 2006-ban, amikor az emberek bozóttüzeket gyújtottak. Ezt minden évben megismétlik, mert így tisztítják meg a földeket. Ilyenkor a csimpánzok lakhelyének egy része is a lángok martalékává válik.
"A száraz évszak vége volt, a fák gyorsan elégtek, de a csimpánzok nyugodtak maradtak. Sokkal nyugodtabbak voltak, mint én" - mondta Pruetz. Az állatok általában félnek a tűztől, de ezek a csimpánzok egyáltalán nem aggódtak. Egyszerűen elkerülték a tüzet, amikor az a közelükbe ért.
Meglepő volt, hogy milyen profin kezelik a 3-6 méteres lángokat. Azt is ügyesen megjósolták, hogy a tűz merre terjed tovább.
Az emberek háromféleképpen tudják kezelni a tüzet: megjósolják a terjedését, ezért a közelében is tudnak dolgozni, meg tudják fékezni a lángokat, és tüzet is tudnak gyújtani. A csimpánzoknál csak az első fázist figyelték meg, ami a másik két lépéshez alapkövetelmény.
A csimpánzoknak még tűztáncuk is van. Korábban megfigyelték, hogy a hímek vihar előtt esőtáncot járnak, ezzel fejezik ki a dominanciájukat. A Pruetz által megfigyelt csimpánzcsoport hasonló táncot járt a tűzzel szemben.
Pruetz szerint nem valószínű, hogy a vadon élő csimpánzok maguktól megtanulnak tüzet gyújtani, de az állatkertekben élő állatoknál már megfigyelték, hogy könnyedén meggyújtanak és eloltanak egy cigarettát, anélkül, hogy megégetnék magukat.
