Ha nem tud ellenállni, fogja az agyára
További Tudomány cikkek
A kutatók eredményei azt mutatják, hogy ha az agynak ez a része - amelyet bal laterális prefrontális cortexnek neveznek - megsérül, az emberek nagyobb valószínűséggel választják a kisebb, ám azonnali előnyökkel, jutalommal járó tevékenységeket, mint hogy megdolgozzanak egy későbbi, nagyobb jutalomért.
A felfedezés nagy jelentőséggel bírhat a különböző szenvedélybetegségekben szenvedő emberek kezelésében, mivel a kutatók mindeddig nem voltak teljesen tisztában azzal, pontosan mi is az, ami kialakítja például a drog- vagy a szerencsejáték-függőséget. Az eredmények arra is magyarázattal szolgálhatnak, miért olyan lobbanékonyak a gyerekek és a serdülők, és miért hajlamosak a könnyebb megoldásokat választani. "Az agynak ez az a területe, amelyik a legkésőbb fejlődik ki, jellemzően a serdüléskorban, vagy akár azután, fiatal felnőttkorban" - mondta el Bernd Figner, a Columbia Egyetem munkatársa.
Ahhoz, hogy jobban megérthessék, hogyan áll ellen agyunk a csábításnak, Figner és társai 52 főiskolás korú fiatalt vizsgáltak meg egy kísérletben. Az alanyok agyának egyes részeibe rövid mágneses impulzusokat küldtek, ezt a módszert transzkraniális mágneses stimulációnak, TMS-nek nevezik. Lényege, hogy anélkül képesek befolyásolni általa az agyi folyamatokat, hogy túlságosan invazív módszereket alkalmaznának.
A stimulálás után az alanyoknak feladatokat kellett megoldaniuk, olyan kérdéseket kellett például megválaszolniuk, hogy inkább jobban szeretnének-e azonnal kapni húsz dollárt, vagy két héten belül harmincat. Azok, akiknek stimulálták a laterális prefrontális cortexét gyakrabban választották a gyorsabb, de kisebb jutalmakat, mint a kontrollcsoport tagjai vagy azok, akiknek az agyuk más területét stimulálták. Amikor azonban mindkét lehetőséget a távolabbi jövőbe helyezték - húsz dollár két hét alatt vagy harminc dollár négy hét alatt - a csoportok válaszai között már nem volt észrevehető különbség.
Mindez Figner szerint az sugallja, hogy a folyamat nagyon különleges, csak olyan esetekben lép működésbe, amikor az alanyoknak önuralmat kell gyakorolniuk a csábítás leküzdésére, hogy az azonnali jutalmat válasszák. "Ha a tudósoknak egyszer sikerül teljesen megérteniük az önuralomnak ezt a fajtáját kiváltó mechanizmusokat, képesek lehetnek újfajta beavatkozásokat kifejleszteni. Segíthetünk az embereknek, hogy hosszú távon jó döntéseket hozzanak" - mondta el a kutató.