Megegyeztek a Mount Everest magasságában
A katmandui megegyezés szerint Kína elismerte, hogy a hegy magassága 8848 méter, bár korábban azzal érveltek, hogy a hegycsúcson lévő, négy méter vastagságú hóréteget nem kellene beleszámolni ebbe. Nepál viszonzásul elismerte, hogy a hegy sziklamagassága ténylegesen 8844 méter.
Bár mióta 1953-ban Tenzing Norgay sherpa és Sir Edmund Hillary megmászták a csúcsot, már több ezren jutottak fel az Everest legmagasabb pontjára sikeresen, a valódi magasság az első, 1856-os hivatalos mérés óta vita tárgyát képezte. A hivatalosan elfogadott 8848 méteres verziót először egy 1955-ös indiai mérés állapította meg.
A geológusok szerint azonban lehet, hogy egyik országnak sincs igaza a vitában. A tudósok szerint a hegy egyre magasabb lesz, ahogyan a tektonikai mozgások Indiát - illetve az Ausztrál-Indiai kőzetlemezt - folyamatosan begyűrik Kína és Nepál, azaz az Eurázsiai lemez alá.
1999 májusában egy amerikai kutatócsapat gps-szel a korábbiaktól eltérő, 8850 méteres magasságot mért. Az amerikai Nemzeti Földrajzi Társaság azóta is ezt ismeri el hivatalos magasságként, bár Nepál ezt sem fogadja el.