Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEM600 milliárd dollárba kerül az időskori szellemi leépülés
Az Alzheimer-kór nemzetközi szervezetének (ADI) kimutatása szerint ha a 35,6 millió alzheimeres ember, valamint a másfajta okból szellemi leépülésben szenvedők ápolási és gondozási költségére úgy tekintenének, mint egy ország gazdaságára, akkor az a 18. legnagyobb lenne a világon, Törökország és Indonézia között elhelyezkedve.
A demenciával élők száma várhatóan 20 évente megduplázódik: 2030-ra 66 millió, 250-re pedig 115 millió lehet. A jelentés szerzői a demencia terjedését olyan járványhoz hasonlították, amely egyre gyorsul, ahogy a világ országainak népessége idősebb lesz. Hatvanöt éves kor felett az Alzheimer-kór kifejlődésének valószínűsége 5 évente megkétszereződik, a 85 éves kor feletti embereknél pedig 50 százalék az Alzheimer-kór kialakulásának esélye.
Az összeállításhoz a világ minden részéből gyűjtötték adataikat a kutatók, beleértve Afrika, Latin-Amerika és Ázsia fejlődő országait is. Az Alzheimer-kór és a demencia a 21. század legjelentősebb egészségügyi és társadalmi krízise - hangsúlyozta közleményében Daisy Acosta, az Alzheimer's Disease International elnöke.
A jelentés szerzői sürgetik az országokat, hogy dolgozzanak ki jobb kezelési terveket. Több pénzre lenne szükség a terület kutatásához is. A szakemberek becslése szerint a jelenleginél 15-ször több támogatásra lenne szükség ahhoz, hogy a betegséget a szívbetegséggel azonos szinten kezeljék.