a KÍNAI SZAKEMBEREK NAGYFELBONTÁSÚ FELVÉTELEK ÉS TEREPVIZSGÁLATOK ALAPJÁN KERESTÉK A FOLYÓ EREDETÉT. aZ iNDUS FORRÁSA KUTATÁSAIK SZERINT EGY VÖLGYBEN LEHET, A gANGDISE-HEGYSÉG LEGMAGASABB CSÚCSÁTÓL ÉSZAKKELETRE, tIBET NYUGATI VIDÉKÉN, dÉLKELET-kÍNÁBAN - ÁLLÍTJA A KÍNAI TUDOMÁNYOS AKADÉMIA FELÜGYELETE ALATT DOLGOZÓ KUTATÓINTÉZET.
"a VÍZFOLYÁS - AHOGY A HELYI TIBETIEK NEVEZIK, bANGGOKONG - MINTEGY 30 KILOMÉTERRE VAN ATTÓL A HELYTŐL, AMELYRŐL SVEN HEDIN ÚGY VÉLTE, AZ iNDUS FORRÁSA" - MONDTA AZ EGYIK KUTATÓ.
a KÍNAI SZAKEMBEREK SZEPTEMBER VÉGÉN TEREPVIZSGÁLATOKAT IS VÉGEZTEK, HOGY MEGGYŐZŐDJENEK, A SZÁRAZ ÉVSZAKBAN IS VAN VÍZ A SZÓBAN FORGÓ MEDERBEN. eZ FELTÉTELE ANNAK, HOGY A FÖLDRAJZKUTATÓK EGY FOLYÓ EREDETÉNEK ISMERJENEK EL EGY VÍZFOLYÁST.
a TÖBB MINT 3000 EZER KILOMÉTEREN HÖMPÖLYGŐ iNDUS kÍNÁN, iNDIÁN ÉS pAKISZTÁNON FOLYIK KERESZTÜL, AZ UTÓBBI ORSZÁGBAN A FÖLDMŰVELÉST SZOLGÁLÓ LEGFONTOSABB FOLYÓ. vÍZGYŰJTŐ TERÜLETE 1,165 MILLIÓ NÉGYZETKILOMÉTER, VÍZHOZAMÁT TEKINTVE A VILÁG FOLYÓI RANGSORÁBAN A 21. HELYEN ÁLL ÉVI 207 KÖBKILOMÉTERREL.
a FOLYÓ FELSŐ SZAKASZÁN, tIBETBEN oROSZLÁNSZÁJÚKÉNT EMLEGETIK. hEDIN 1907-BEN SZERZETESEKTŐL HALLOTTA, HOGY A HÍRES FOLYÓ AZ oROSZLÁN sZÁJA NEVŰ HELYEN ERED. a SVÉD FELFEDEZŐ RÁ IS TALÁLT NÉHÁNY FORRÁSRA, AMELYRŐL AZT HITTE, HOGY AZ iNDUS BÖLCSŐJE. A KÍNAI SZAKEMBEREK SZERINT UGYAN NEM JÁRT MESSZE A FOLYÓ IGAZI FORRÁSÁTÓL, DE MÉGISCSAK TÉVEDETT.