Németországban megnyílt a föld
A türingiai Schmalkalden városában pirkadat előtt, három óra körül riasztotta egy lakó a tűzoltóságot, mert furcsa zajt hallott, írta meg az MTI. A harminc méter átmérőjű kráter egy lakónegyed kellős közepén keletkezett, egyelőre nem tudni, mitől. Egy gépkocsit belezuhant, de az első jelentések szerint emberveszteség nem történt. Hat házat kiürítettek.
Az állami földtani intézet szakértője arra gyanakszik, hogy a föld mélyén kialakult sziklaalakzatok eltörtek, beomlottak, és ez okozta az üreget, amelyet a hatóságok kaviccsal akarnak betömni.
Idén nyáron Guatemalában történt hasonló eset, ott egy óriási víznyelő miatt nyílt meg a föld. A katasztrófának számos áldozata volt, a város közepén keletkezett hatvanméteres luk egy háromemeletes házat is elnyelt.
A víznyelő (angolul sinkhole, spanyolul hundimiento) természetben előforduló karsztjelenség, akkor keletkezik, ha a talajfelszín alatti karsztkőzet – jellemzően mészkő vagy dolomit – meggyengül, a leszivárgó víz tágítja a kőzet repedéseit, és kimos egy barlangot. Ha egy ilyen, föld alatti barlangok mennyezete elvékonyodik, beomolhat, amikor már nem bírja a rá nehezedő terhelést. A víznyelők nyílása olykor meglepően szabályosan kerek lehet.
Bár a víznyelő természeti jelenség, mesterséges okai is lehetnek, az emberi tevékenység felgyorsíthatja a keletkezésüket. A kutak például a kasztkőzetben levő víztározóból szívják a vizet, így csökkenthetik bennük a nyomást. Az építkezések során keltett rezgések is hozzájárulhatnak egy víznyelő beszakadásához, akárcsak a bányajáratok vagy a csatorna- és vízellátórendszer régi, már nem használt, földben maradt tartályai, amelyek egy idő után összeroppannak.