
További Tudomány cikkek
-
Képzeletbeli lényekkel pótolják a gyerekek, ha nincs testvérük
- Donald Trump szünetelteti az elektronikai cikkekre kivetett vámokat, mégis drágul a PlayStation 5
- A Meta egyszerűen meglopja a művészeket?
- Pusztítás vagy növényzetmentesítés zajlik az Óceán-árok mentén?
- Probiotikumok forradalmasíthatják a mentális egészség kezelését
Az nem különösebben meglepő, hogy a jelen eseményei kihatással vannak a jövőre. A Cornell University egyik professzora azonban bizonyítékokat talált arra, hogy a jövő is hatással lehet a jelenre.
Rewind

Daryl Bem egy viszonylag ismert kísérletet fordított meg. Az alapállítás a következő: ha a kettős vaktesztbe bevont alany előtt egy pillanatra felvillantják a csúnya szót, sokkal nehezebben beszél a rögtön utána elé tárt kellemes képről, mintha a szép szót látta volna. Nincs ebben semmi meglepő, fordított gátlások lépnek közbe, amik lassítják, megnehezítik az agy átállását az egyik érzelmi állapotról a másikra.
Az viszont már meglepő, hogy a kísérlet fordítva is működik: nehezebben beszélnek kellemes képekről azok, akiknek a kép megnézése után a csúnya szót fogják felvillantani. A különbség nem szignifikáns, de igazolható, kimutatható, és Daryl Bem ezerfős minta segítségével bizonyította be, hogy nemcsak véletlenről van szó, vagy legalábbis erre elég kicsi az esély: egy a 74 milliárdhoz a kutató szerint.
Nehéz cáfolni
Eddig nem nagyon volt bizonyíték arra, hogy jövőben bekövetkező események befolyásolják jelenbeli viselkedésünket, éppen ezért a tudományos társadalom kétkedve fogadta az eredményeket, de egyelőre nem nagyon sikerült fogást találni rajtuk. "Az a véleményem, hogy mindez lehetetlen, de a metódus és a kísérlet felépítésének alapos vizsgálata után azt kell mondjam, hogy nem volt tévesztés, minden megfelelően történt" - mondta Joachim Krueger, a Brown Egyetem munkatársa.
A tanulmányt gondosan előkészítették: Daryl Bem nyolc évig végezte a teszteket, és addig nem is hagyott fel velük, amíg a minta meg nem haladta az ezer főt. A fotós kísérlet mellett más módszerrel is keresték a bizonyítékokat, ezek során szintén már bevált, ismert metódusokat fordítottak meg. Kiderült például, hogy a diákok könnyebben idézik fel egy listáról azokat a szavakat, amiket a jövőben le fognak gépelni, mint azokat, amiket nem. Vagy hogy nagyobb arányban találják el, hogy melyik, fotón mutatott függöny rejti a meztelen nőt, mint amire a vakszerencse alapján számítani lehetne.
Magyarázat egyelőre nincs az eredményekre, és a legfontosabbnak most a reprodukálás tűnik: ha más kutatóknak is sikerül megismételniük a teszteket, és hasonló következtetésre jutnak, mint Bem, akkor kénytelenek leszünk alaposan átértékelni azt, amit eddig a memóriáról és az időről gondoltunk.
Látszólag helyes következtetés

Keresztes Attila, a BME Kognitív Tudományi Tanszék kutatója a kognitív idegtudománnyal, emlékezeti gátlással, implicit emlékezettel foglalkozik Racsmány Mihály kutatócsoportjában. A szakember szerint az eredmények kivesézése előtt érdemes a statisztikai következtetés módszertanáról is beszélni. Keresztes úgy látja, hogy a mostani vizsgálat a tudományos konszenzusnak tökéletesen megfelelt, ettől azonban még előfordulhat, hogy Bemék tévedtek.
A konszenzus alapján ugyanis csak olyan vizsgálatokat fogadnak el, amikről megállapítható, hogy hússzori megismétlés után is csak egyszer lehet téves következtetést levonni belőlük. Ennek komoly jelentősége van, amikor valaki meglepő eredményt közöl, hiszen a tudományos világ elkezd arra gyanakodni, hogy pont sikerült beletalálni abba az egybe a húszból.
Keresztes szerint statisztikailag szignifikáns, hogy a tesztalanyok a próbák során 53 százalékában tudták megválaszolni, hogy lesz-e nő a függöny mögött, vagy sem, de könnyen elképzelhető, hogy hússzori ismétlés után minden más próba 48-52 százalékos eredményt mutatna, a mostani következtetés tehát a véletleneken alapuló tévedés is lehetne.
Bemék azonban kilenc különféle pszi (tudományos parapszichológiai) jelenséget vizsgáltak, és mindig hasonló eredményre jutottak, márpedig annak valószínűsége, hogy minden alkalommal a véletlennek köszönhető a szignifikáns eredmény, elképzelhetetlenül kicsi.
Az egészre koncentrálva
A kísérletsorozatot azonban nem önmagában kell vizsgálni, hanem számos intézet kutatásainak folyamában, márpedig a fiókprobléma ismeretében elképzelhető, hogy számtalan hasonló vizsgálatot folytattak már le, csak mivel ezek nem hozták a várt eredményt, nem publikálták őket. Így aztán ez a kilenc szignifikáns kísérlet is lehet a a fenti konszenzus alapján a véletlen műve, ha mellettük ugyanez a labor elvégzett már 180 olyan vizsgálatot, amiben nem találtak semmilyen szignifikáns eredményt.
Éppen ezért van most olyan nagy szükség a független replikációkra, a kísérlet teljesen azonos módon történő megismétlésére, más laborokból, más kutatóktól.
Bem Keresztes szerint nagy szaktekintély, éppen ezért további háttértudás nélkül nehéz megkérdőjelezni a munkáját, mégis mindenki gyanakszik. A cikk eredményei azonban mindenben megfelelnek az elfogadott módszertani követelményeknek, és az eredményekből az elfogadott módszerekkel vonták le a következtetéseket. A BME szakembere szerint érdekes, hogy Bemék következtetéseinek hitelességét azért kérdőjelezzük meg, mert állításaik nehezen férnek bele a világképünkbe. Az ellenük felhozott módszertani érvek alapján azonban számos kevésbé megdöbbentő következtetéssel is bánhatnánk hasonlóan, mégsem tesszük, mert azok beleférnek a világnézetünkbe.
Miért a múltra emlékszünk?
Elméleti szemszögéből vizsgálva egyébként nem is olyan rendkívüli a mostani kísérlet eredménye. Stephen Hawking már az 1991-es, Az idő rövid története című könyvben felvetette azt a kérdést, hogy miért a múltra és nem a jövőre emlékszünk. Merthogy Hawking szerint közel sem olyan egyértelmű a válasz. A negyedik dimenziónak elképzelt idő ugyanis elvileg egy hasonló egyenes, mint a tér bármelyik dimenziója, és ahogy az Északi sark felé tartó utazó látja, hogy mi van előtte, úgy a jövő felé tartó embernek is lehetne fogalma arról, hogy mi vár rá. Ezt azonban tiltja a termodinamika második főtétele, ami egyértelműen kijelöli az idő irányát a múlttól a jövő felé, a rendezettségtől a rendezetlenség felé.

Hawking szerint a világ kicsiben és nagyban is a rendezetlenség felé halad: egy asztalon álló bögre nagyfokú rendezettséget mutat, azonban ha leesik és széttörik, rendezetlenné válik. Az időt és az emlékezést ugyanúgy nem lehet megfordítani, ahogy a szilánkokat sem lehet megkérni arra, hogy másszanak vissza az asztalra és álljanak össze bögrévé, mert a világegyetem összességében is a rendezetlenség felé tart, emlékezetünk meg ellentétes irányú.
Elméleti szinten
A szerző könyvében részletesen leírja, hogy nehéz az emberi emlékezetet megfejteni, mert keveset tudunk róla, de feltételezte, hogy ha hirtelen megváltozna az univerzum működési rendje, és elindulna minden a rendezettség irányába (például megállna a tágulás, és a világegyetem elkezdene zsugorodni), akkor a jövőre emlékeznénk, és nem a múltra. Ennek megvalósulását azonban utóbb kizárta Hawking.
Az agy szokatlan emlékezőképességét már számtalanszor megfigyelték, elég csak a déjà vu (már láttam) jelenségre gondolni. A paramnéziának is hívott érzetről akkor beszélünk, amikor valaki úgy emlékszik, hogy a jelenben átélt esemény egyszer már megtörtént vele. Az érzés erőteljes, a konkrétumok azonban bizonytalanok: aki átéli, nem tudja felidézni, hogy mikori az emlékképe, ahogy utólag arra is nehéz visszaemlékezni, hogy milyen történés váltotta ki azt belőle. A déjà vu jelenségre máig nem sikerült megnyugtató magyarázatot találni: általánosan elterjedt, hogy annak kiváltója a szemekből érkező információk közti ezredmásodperces különbség, aminek ellentmond, hogy már vak ember is számolt be déjà vu-ről.

Az oldalról ajánljuk
- Külföld
Apokaliptikus látvány: hat évtized után először száradt ki teljesen az osztrák Grüner See
Történelmi aszály sújtja a vidéket.
április 11., 08:22
- Stenk
Egyszeri és megismételhetetlen alkalom az MVM Dome színpadán
A háború elleni tiltakozás örök.
április 11., 09:07
- Gazdaság
Trump lehűtötte a magyar reményeket: nem lesz külön vámmegállapodás
Az amerikai elnök egyetlen blokknak tekinti az Európai Uniót.
április 11., 08:02
- Belföld
Orbán Viktor: Ezt belemondják pacekba, az arcunkba, és még büszkék is rá
A miniszterelnök a tiszás Kollár Kinga kijelentéséről a Kossuth rádióban is megszólalt.
április 11., 07:39
- Bajnokok Ligája
Közel járt a csodához az Aston Villa a BL-ben, de a PSG jutott be az elődöntőbe
A Dortmundban sima vereséget szenvedő Barcelona is ott lesz a legjobb négy között.
tegnap, 22:56
- Vélemény
A kérdés a következő: ki alkalmasabb a NER vezetésére, Orbán vagy Magyar?
Magyar a jöjjön bármi csúcsmodellje, ami egyébként a politikai látványpékség felől nézve sikeresebbnek tűnik, mint bármi az elmúlt 14-15 évben.
április 11., 08:00
- Külföld
Késelésig fajult egy drogügylet az Árpád hídnál, súlyosan megsérült az egyik fiatal
A kábítószer vásárlása közben fajult el a vita.
április 11., 08:42
- Belföld
Magyar Nemzet: nem először rúg bele a magyarokba Magyar Péter brüsszeli embere
Orbán Viktor szerint Kollár Kinga szavai az őszödi beszédre emlékeztetnek.
április 11., 08:45
- Belföld
47 másodpercenként egy új hiba – kritikus állapotban a magyar egészségügyi intézmények
Milliárdos tartozások és infrastrukturális nehézségek.
április 11., 08:35
- Külföld
Amerikai csapatok kerülhetnek a Panama-csatornához, de katonai bázisok nem
Új katonai megállapodás született a két ország között.
április 11., 07:19
- Gazdaság
Donald Trump bármelyik pillanatban lavinát indíthat, de már most bajban van Magyarország
Nagy a baj az ipari termelésben.
április 11., 09:19
- Külföld
Amerikai legfelsőbb bíróság: a Trump-kormánynak elő kell segítenie egy tévesen deportált férfi hazatérését
Minden érintett a saját győzelmének tartja a döntést.
április 11., 09:10
- Kultúr
Ezt a várost úgy is hívják, magyar Jeruzsálem, de mindenki más néven ismeri
Április 11-én ünneplik a Város Napját.
április 11., 05:55
- Gazdaság
A Temu lehet a nevető nyertese a magyar készpénzszabályozásnak
Az OKSZ a törvényjavaslat módosítását kéri a kormánytól.
április 11., 09:28
- Külföld
Pályaudvari tragédia Újvidéken, kártyavárként összeomlott felhőkarcoló Bangkokban – ugyanaz a kínai kivitelező
Bangkokban csak az az egyetlen épülő toronyház dőlt össze, amit a kínaiak terveztek.
április 11., 05:51
- Kultúr
Ilyen se volt még: az Index összegyűjtötte a kétezres évek legjobb magyar verseit
Mutatjuk a tíz legkiválóbbat.
április 11., 07:00
- Belföld
Döntött a kormány, kártalanítják a száj- és körömfájásjárványban érintett gazdákat
A támogatást feltételekhez kötötték.
április 11., 07:00
- Gazdaság
Olasz luxusmárka-birodalom születik: a Prada felvásárolja a Versacét
Két meghatározó divatház egyesül.
április 11., 09:12
- FOMO
Gáspár Bea: Nem tudtam, hogy cigány vagyok
Gyerekként azt gondolta, az a normális, ha cigányul beszélnek otthon.
április 11., 06:23
- Külföld
Egymásnak estek Donald Trump emberei, az orosz kívánságlista miatt belharc dúl a Fehér Házban
április 11., 05:57
- Gazdaság
Húsvét miatt változás jön a Lidlben, karácsony óta nem volt ilyen
Ünnepi üzemmódban az áruházlánc.
április 11., 05:57
- Belföld
Kiléptek Orbán Viktor autója elé a tüntetők az MTVA-székháznál
Az ellenzéki párt ismét demonstrációt tart.
április 11., 06:45
- Külföld
Lelőtt madárként csapódott a Hudson folyóba a városnéző helikopter, három gyerek az áldozatok között
Már a levegőben darabjaira hullott a légi jármű.
április 11., 06:10
- Belföld
Két új helyettes államtitkárt nevezett ki Orbán Viktor
A kinevezésről szóló határozat április 11-én életbe lépett.
április 11., 06:35
- Külföld
Mintegy kétmilliárd dollár kártérítést kapnak azok a nők, akik szexuális zaklatással vádolták James Tobackot
A 80 éves rendező továbbra is tagadja a vádakat.
április 11., 06:13
- Belföld
Erőteljes melegedéssel, de figyelmeztetésekkel zárul a hét
Akár 23 fok is lehet.
április 11., 06:07
- Külföld
Így emelték ki a tragikus helikopter-baleset roncsait a New York-i Hudson folyóból
április 11., 06:29
- Külföld
Meghalt az Indiában eltűnt magyar túrázó
Túrázás közben látták utoljára a helyi lakosok.
április 11., 06:21