Két bolygó kering egy pályán
Először talált a Kepler olyan exobolygó-rendszert, amelyben a bolygók gyakorlatilag pontosan ugyanazon a pályán mozognak. Ha a felfedezést valóban megerősítik, akkor az komoly támasza lehet annak az elméletnek, hogy valaha a Föld is hasonló módon osztozott pályáján egy marsméretű égitesttel. A feltételezések szerint a két bolygó ütközése révén jött létre a Hold.
A két bolygó a KOI-730 jelű rendszer tagja, amelyben a Kepler-mérések szerint rajtuk kívül még két másik planéta is kering. A jelenlegi adatok alapján körülbelül 9,8 naponként kerülik meg a központi csillagukat.
A KOI-730 rendszer vizsgálatát nehezíti, hogy központi csillaga viszonylag halvány, illetve az, hogy technikai problémák miatt nem lehet a csillagot folyamatosan monitorozni. A keringési periódusok közti nagy pontosságú rezonancia miatt valószínű, hogy a felfedezett égitestek végül valóban bolygóként kerülnek fel a listákra.
A felfedezésnek a Hold létrejöttének elméletére nézve is lehetnek alapvető következményei. Az elképzelések szerint kísérőnk 30-50 millió évvel a Naprendszer kialakulása után keletkezett, mégpedig abból a törmelékből, melyet egy Marshoz hasonló méretű testtel történt ütközés szakított ki bolygónkból. Szimulációk azt mutatják, hogy a Theia névre keresztelt égitestnek kis sebességgel kellett ütköznie a Földdel.
Richard Gott és Edward Belbruno szerint ez csak úgy lehetségséges, ha a Theia a Nap-Föld páros L4 vagy L5 Lagrange-pontja közelében keletkezett, azaz koorbitális volt a Földdel, és fokozatosan sodródott az ütközési helyzetbe. A mostani eset jelzi, hogy ez az elképzelés nem teljesen alaptalan, Gott szerint azonban a numerikus vizsgálatok eredményei alapján a KOI-730 bolygóinak majdani, esetleg szintén holdat eredményező összeütközéséről egyelőre még korai spekulálni.