
Katasztrófát okozhat egy izlandi vulkán
További Tudomány cikkek
-
Ha ezeket a tüneteket tapasztalja, ön is krónikusfáradtság-szindrómában szenved
- Dán tudósok kiderítették, van-e kapcsolat a tetoválás és a rák kialakulása között
- Naponta vagyunk a holdudvarhatás áldozatai, és még élvezzük is
- Sárga minirobot az új magyar találmány, ami a vizeket járja
- Nem mindegy, milyen gyorsan eszik, hamar felszaladhatnak a kilók
Hogy az izlandiak figyelik és ismerik a vulkánokat, nem meglepő: az ország történetében számos vulkánkitörés okozott már ökológiai katasztrófát. Bár a közvetlen kár többnyire csak a helyieket érinti, számos eset fordult elő, ami globális következményekkel járt. Elég csak az Eyjafjallajökull tavalyi kitörésére visszaelmékezni: a kimondhatatlan nevű vulkán miatt leállt a légiközlekedés Európában és az Egyesült Királyságban, pedig az izlandi geológusok szerint ez nem is volt különösebben heves kitörés.
A Katla várható kitörése még ennél is súlyosabb következményekkel fenyeget. Az izlandiak július óta figyelik a legnagyobb izlandi gleccserek alatt húzódó, tíz kilométeres kráterrel rendelkező vulkánt. Az aggodalomra minden okuk megvan, július 9-én ugyanis egy kisebb kitörés olyan mértékben olvasztotta meg a gleccsereket, hogy az így keletkező jeges áramlatok elsodorták az 1-es főút hídját, elvágva ezzel az ország két részét összekötő egyetlen útvonalat. Akkor még arra gyanakodtak, hogy csak a felszín alatt felgyűlt, a kürtőben mozgolódó magma tört ki – erre utalt a felszín alatti intenzív szeizmikus aktivitás.
A július 9-i kitörés a legújabb becslések szerint csupán a komolyabb események előhírnöke volt. Pall Einarsson, az Izlandi Egyetem földtani tanszékének vezetője negyven éve tanulmányozza az izlandi vulkánokat, meglátása szerint a Katla új periódusához érkezett, és egy nagyobb kitörést is valószínűnek tart.
Globális hidegzuhany
A legnagyobb izlandi gleccserek alatt olyan vulkanikus tevékenység zajlik, hogy kitörés esetén olyan katasztrófára is számíthatunk, amire már egy évszázad óta nem volt példa. Ha a Katla kráteréből feltör a láva, az megolvaszthatja a felszíni jeget, ennek hatására pedig az ország keleti partvidékét több milliárd liter víz mosná el, mielőtt beleömlene az Atlanti-óceánba. Csak találgatni lehet, hogy ennek hatására milyen mértékben emelkedne meg a tengerszint, de mivel Izlandon található a világ harmadik legnagyobb, összefüggő jégtakarója, valószínűleg sokan megéreznék az olvadás hatását.
Ford Cochran, a National Geographic szakértője szerint az utóbbi napokban kiugró szeizmikus aktivitást észleltek a Katla környékén. Az első, magmatevékenységre utaló rengéseket október 5-én észlelték, de a folyamatos aktivitást jelzi, hogy az elmúlt hónapban több mint ötszáz kisebb rengést is érzékeltek. Ha a sejtések beigazolódnak, és ez valóban egy kitörés előjele, a világ legunalmasabb műsorát biztosító webkamerája hamarosan katasztrófafilmet fog közvetíteni.
Ki tudja, hol áll meg
Nem tudni, hogy pontosan mikor és mit várhatunk, a vulkánok ugyanis kiszámíthatatlanok, szeszélyesek; kis túlzással élve saját karakterük van. Einarsson ezt az Eyjafjallajöküll és a Grimsvötn (a legaktívabbb izlandi vulkán) példáján érzékeltette. Bár az előbbi a teljes európai légiforgalmat padlóra küldte, valójában nem mondható nagyobb volumenű kitörésnek: a fennakadásokat a magma vegyi összetétele okozta. A Grimsvötn májusi kitörését követően csak az országban kellett légiforgalmi tilalmat bevezetni, ráadásul a folyamat néhány nap alatt véget ért, a hamu pedig gyorsan kikerült a légkörből.
Dr. Harangi Szabolcs vulkanológus, az ELTE Kőzettan-Geokémiai Tanszék vezetője szerint a kitörés bekövetkeztét nem lehet előre jelezni. A pontos prognózishoz mindig ismerni kell a vulkán természetét, és bár a Katla az ország egyik legaktívabb tűzhányója, már hosszú ideje inaktív. Mivel a vulkán nyugalmi szakasza 40-50 év, érthető, hogy sokan számítanak egy jelentős méretű kitörésre is.
A nyugalmi időszakban felhalmozódott magma kitörése roppant heves lehet. A korábbi esetek során a vulkáni hamu nem egy esetben elérte Európát is, így joggal következtethetünk arra, hogy az Eyjafjallajökull és a Grimsvötn tavalyi, illetve idei produkciója eltörpül majd a Katla kitörése mellett.
Szeszélyes évszakok
A Katla aktív és sokrétű vulkán. A nagyobb kitöréseinek régre visszanyúló története van, így pontosan tudhatjuk, hogy ezek közül több is óriási kárt okozott. Az 1918-as kitörést követően komplett jéghegyek sodródtak az óceánba, az 1755-ös során pedig annyi jég olvadt el, hogy az így keletkező vízmennyiség a világ összes folyójának vízhozamát is elérte.
Bár az izlandi irodalomtörténet ezer évre visszamenőleg dokumentálja a vulkanikus tevékenységeket, arról nincs kézzelfogható adat, hogy az 1918-as kitörést milyen szeizmikus aktivitás előzte meg. Ez megnehezíti az akkori és a mostani eset összevetését, de mivel a Katla 40-80 évente szokott kitörni, nem lenne meglepő, ha ezúttal is erre számíthatnánk.
Ez pedig semmi jóval nem kecsegtet. A Katla ugyanis ahhoz a Laki rendszerhez tartozik, amely 1783-ban nyolc hónapig tartó kitörés-sorozatot produkált. A levegőbe került hidrogén-fluorid és kén-dioxid kiirtotta az ország állatállományának felét, és közvetett módon a lakosság húsz százalékával is végzett.
Az 1783-as kitörés a Föld klímáját is megváltoztatta. A felső légkörbe került kén-dioxid a levegőbe jutva szulfát aeroszolokat képzett, emiatt pedig az atmoszféra visszaverte a napsugárzást, ez pedig globális lehűléshez, a monszunáramlások megváltozásához, áttételesen pedig éhínségekhez és forradalmakhoz vezetett.
Elolvadt a világ, de a közepén
Cochran szerint Izland esete azért is egyedi, mert az ország egy tektonikai árok fölött található, az Atlanti-hátság pedig a tengerszint fölött húzódik végig az ország területén. Az ilyen országokra jellemző az erős szeizmikus aktivitás (nem véletlen, hogy a földrengésektől sújtott Japán is négy tektonikus lemez találkozásánál fekszik), de Izlandon a vulkanikus tevékenységek száma is kimagasló.
Az ország tengerszint feletti magassága is jelentős; emiatt alakult ki a nagy, összefüggő jégtakaró is. Hogy ennek az elolvadása milyen következményekkel járna, azt már a globális felmelegedés is érzékeltette. Az elmúlt évtizedekben ennek hatására csökkent a jégsapkák mérete, emiatt vékonyodott el a jégréteg, és ezért emelkedett meg a tengerszint.
A BBC cikke szerint az igazán komoly veszélyt tehát nem a vulkanikus tevékenység jelenti, hanem az átlaghőmérséklet emelkedése. Ugyanakkor, ha a Katla kitör, az gyorsított, elképesztően intenzív formában mutatja meg, hogy a jégtakaró elolvadása milyen globális következményekkel jár.
Harangi nem osztja ezt a nézetet. A Katla zord természetére abból is következtethetünk, hogy nem hagyományos vulkán, hanem kaldera, márpedig ez csak a vulkáni kráter kirobbanása (vagyis egy heves kitörés) után alakul ki. A kalderát fedő jégsapkát a vulkáni tevékenység csakugyan megolvaszthatja, de ez Harangi szerint a legrosszabb esetben is csak a jeges iszap áradásához vezethet. A környezetet és az infrastruktúrát ez ugyan komolyan károsíthatja károsíthatja, és a sodrás hatalmas kőtömböket szórhat szét a sík partvidéken, de a tengerszint megemelkedése szerinte nem reális veszély.

Az oldalról ajánljuk
- Külföld
Légitámadást intéztek egy amerikai hadihajó ellen a jemeni húszik
A támadásokkal nem fognak felhagyni addig, amíg a gázai háború véget nem ér.
március 26., 08:58
- Külföld
Pataky Attila elmondta, mit gondol valójában Azahriah-ról
A rocker szerint a fiatal előadó nem figyelt a suliban, ezért keveri a diktatúrát és szabadságot.
március 26., 07:42
- Külföld
Nem tartott sokáig a fekete-tengeri tűzszünet, több ukrán drón is behatolt az orosz területekre
A rijádi megállapodás ellenére csaptak le.
március 26., 08:34
- Belföld
Nem ért haza az iskolából egy 17 éves budafoki lány
A rendőrség jelenleg is keresi az eltűnt diákot.
március 26., 07:50
- Külföld
Florida lazítana a gyerekmunkára vonatkozó törvényen
Ezzel szeretnék leváltani a papírokkal nem rendelkező munkavállalókat.
március 26., 08:15
- Kultúr
Mi van, ha a borzalom bennünk van, nem pedig odakint?
Az És miért, hogy az éjszaka lesújt, feldob és energetizál.
március 26., 07:45
- Külföld
Nem hagyja magára feleségét, J. D. Vance is Grönlandra látogat
A sziget biztonsági helyzetét vizsgálják.
március 26., 07:54
- Belföld
Meghalt Wachsler Tamás volt országgyűlési képviselő, a Kossuth tér megújításának irányítója
Az építész novemberben lett volna 60 éves.
március 26., 08:20
- Külföld
Dániában a nők számára is bevezetik a sorkatonaságot
Az EU-ban eddig csak Svédországban volt hasonló.
március 26., 07:00
- Külföld
Donald Trump tanácsadója felelősséget vállalt a háborús tervek kiszivárogtatásáért
Nem csitul a botrány Mike Waltz körül.
március 26., 09:17
- Külföld
Nagyszabású hekkertámadás érte az egyik legnagyobb orosz vállalatot, teljes a káosz a cégnél
március 26., 06:12
- Belföld
Steiner Kristóf: Nem hiszem, hogy ennek az országnak szüksége van rám
Hadházy Ákos: Követeljük, hogy ezt a mocskos törvényt visszavonják.
március 26., 09:23
- Belföld
Törvényjavaslattal tiltaná ki a középületekről a szivárványos zászlókat Novák Előd
A Mi Hazánk Mozgalom korábbi próbálkozása nem járt sikerrel.
március 26., 07:16
- Forma-1
Döntött az F1-es Red Bull gyengélkedő pilótájának sorsáról
A címvédőnek sem tetszett az elhatározás.
március 26., 09:16
- Külföld
Huszonkettőre emelkedett a dél-koreai erdőtűz halálos áldozatainak száma
Az oltást nehezíti az erős szél.
március 26., 06:45
- Belföld
Magyar Péter bizarr videóval küldött üzenetet kritikusainak
Vicces jelenet került ki az ellenzéki politikus közösségi oldalára.
március 26., 09:08
- Tudomány
Magyarországon élő kannibál kígyót vizsgált egy új tanulmány
A rézsikló nem jelent fenyegetést a veszélyeztetett viperafajra.
március 26., 06:16
- Belföld
Kamionról lehulló méretes jégtömbök okoztak kis híján balesetet az M7-es autópályán
Az eset könnyen okozhatott volna balesetet.
március 26., 06:19
- Külföld
„Az orosz propaganda megpróbálja kihasználni a magyar politikai helyzetet”
A VOX Ukrajina ügyvezető igazgatóhelyettese nyilatkozott az Indexnek.
március 26., 06:19
- Külföld
Scotland Yard: nem bűncselekmény okozta a Heathrow repülőteret megbénító tüzet
A Heathrow-t 18 órára lezárták, és 63 ezer környékbeli lakás is áram nélkül maradt.
március 26., 06:23
- Cinematrix
Megérkezett az egyik legjobban várt Star Wars-sorozat új évadának kedvcsinálója
Az Andor második, egyben utolsó évada is bővelkedni fog az izgalmakban.
március 26., 06:21
- Külföld
Folytatódnak a törökországi tüntetések, már 1400 embert tartóztattak le
Több jogvédő csoport és az ENSZ is elítélte a rendőrök erőszakos fellépését.
március 26., 06:39
- Belföld
Jókedvet és esernyőket bekészíteni, borongós–esős időjárással kell dacolnunk
Napsütésre csak az ország északi, északnyugati részén lehet számítani.
március 26., 06:26
- Futball
Monumentális mészárlás a Monumentalban, Messi nélkül is szétszedték az ötszörös világbajnokot
Argentína már kijutott a jövő évi vb-re.
március 26., 06:30
- Belföld
Ideiglenesen szünetel a szülészeti ellátás a kisbéri kórházban
A „személyi feltételek átmeneti hiánya” miatt.
március 26., 06:18
- Belföld
Lázár János utódja szerint Makón a libák őrzését sem bíznák Magyar Péterre
„Komolyan aggódom Hódmezővásárhelyért, ahol évek óta a gyűlölet uralkodik.”
március 26., 06:22
- Belföld
Biztonsági őr akadályozta meg, hogy bejusson a rabbi a Kazinczy utcai zsinagógába
március 26., 08:46