A Survival International érdekképviseleti csoport olyan felvételeket hozott nyilvánosságra, amelyeken minden eddiginél közelebbről láthatók a mascho piro törzshöz tartozó, teljes elszigeteltségben élő indiánok. A perui törzs korábban nem létesített kapcsolatot a civilizációval; egyes feltételezések szerint annak a megtámadott és elüldözött törzsnek a tagjai, akiket Carlos Fermin Fitzcarrald báró szorított ki az eredeti élőhelyükről a 19. század második felében. A túlélők feltehetőleg ennek hatására döntöttek az önkéntes elkülönülés mellett.
Az ismeretlen törzsekkel való kapcsolatfelvétel veszélyes lehet. Tavaly novemberben Nicolas Shaco Florest, egy helyi lakost – aki régóta, biztonságos távolságból ugyan, de kapcsolatot tartott fenn a törzzsel – egy olyan nyíllal lőttek szíven, amit a mascho piro törzs tagjai használnak. Az antropológus Glenn Shepard, aki Shaco barátja volt, saját blogján számolt be a történtekről. Elmondása szerint a misszionáriusok, a kalandvágyó turisták és a bennszülöttek egyaránt megpróbáltak kapcsolatba lépni a törzzsel az elmúlt húsz évben, viszont egyiküknek sem sikerült olyan közvetlen viszonyba kerülnie vele, mint Shacónak. Shaco, ha távolról is, de viszonylag rendszeresen beszélt az indiánokkal, a folyó túlpartján pedig – ahol a törzs területének határa található – kertet is ültetett nekik. Ebben a kertben volt akkor is, amikor a törzs egyik íjásza lelőtte.
A Livescience-nek nyilatkozó Chloe Corbin, a Survival International szóvivője szerint az érintett területeket általában elzárják a kívülállók elől, hogy megelőzzék a Shacóéhoz hasonló eseteket. A perui hivatalos szervek már lezárták az említett folyószakaszt, hogy az indiánokat és a turistákat kölcsönösen megvédjék egymástól, illetve őrposztokat is felállítottak, hogy megakadályozzák a kapcsolatfelvételt.
Stephen Corry, a Survival International igazgatója szerint az elszigetelten élő törzsekkel való első találkozás szinte minden esetben halálos, mind a törzs, mind a felfedező számára. A civilizációtól távol élő törzsek tagjainak ugyanis fejletlen az immunrendszerük, és könnyen belehalhatnak olyan betegségekbe, amik ellen a civilizált emberek immunrendszere képes védekezni. A Survival International szerint a korábban felfedezetlen törzsek ötven százaléka halhatott bele azokba a betegségekbe, amikkel az olajkutatáson dolgozó munkások fertőzték meg őket. Corry álláspontja az, hogy az indiánok kívánságát tiszteletben kell tartani, és biztosítani kell számukra a teljes elszigeteltséget.