A Fülöp-szigetekiek a legkeresztényebbek
A leginkább vallásos országok többsége katolikus, ilyenek főként a fejlődő országok. A leginkább vallásos országok közé tartozik még az Egyesült Államok, Izrael és Ciprus – áll a chicagói egyetem (NORC) által 1991-ben, 1998-ban és 2008-ban 30 országban készített felméréséből.
A Fülöp-szigetekiek 94 százaléka saját bevallása szerint mindig hívő volt, őket követik a chileiek (88 százalék) és az amerikaiak (81 százalék), míg a volt NDK területén élő németek (13 százalék) és a csehek (20 százalék) körében alacsony a vallásosak aránya.
A tanulmány szerint a leginkább ateisták Skandinávia és az egykori keleti tömb országai - kivéve Lengyelországot. A volt Kelet-Németország területén élő németek körében a legmagasabb (59 százalék) azoknak az ateistáknak az aránya, akik sosem hittek Istenben. Magyarországon a 2008-as adatok szerint 23,1 százalék sohasem hitt Istenben, míg 39,0 százalék vallotta magát mindig is hívőnek a tanulmány szerint.
Az istenhit szinte mindenütt csökkenőben van, kivéve Oroszországot, Szlovéniát és Izraelt. A legidősebb korosztály képviselői között a legerősebb a vallásosság. A 68 évesek és annál idősebbek körében átlagosan 43 százalék hisz bizonyos Isten létezésében, míg a 27 évesek vagy annál fiatalabbak között mindössze 23 százalék.
A legnagyobb növekedés az 58 évesek vagy annál idősebbek körében tapasztalható, ami arra enged következtetni, hogy a vallásosság a halál közeledtével növekszik – mondta Tom W. Smith, a jelentés szerzője. Az Egyesült Államokban a fiatalok 54 százaléka bizonyos Isten létezésében, míg a legidősebbek között ez az arány 66 százalék. Magyarországon a 28 év alattiak 15,9 százaléka és a 68 év felettiek 40,4 százaléka valamilyen Isten létezésében.