Egyre szaporodnak a rejtélyek a tíz éve Chilében, az Atacama-sivatagban talált, földönkívülinek tűnő csontváz körül. Egy nemzetközi kutatócsoport most minden eddiginél alaposabb és részletesebb vizsgálatnak vetette alá a leletet, ellenőrizték a DNS-ét, nagy felbontású röntgenképeket és tomográfiás felvételeket készítettek róla, majd kielemezték ezeket. Az eredmények egyöntetűen arra mutatnak, hogy a csontváz gazdája ember volt, 6-8 éves, pár évtizeddel ezelőtt halt meg, és sokféle genetikai mutációtól szenvedett, ezért volt a normális 12 helyett csak 10 bordája, és nagyon fura alakú koponyája. Azt viszont továbbra sem tudják megmagyarázni a tudósok, hogy hogyan lehet, hogy a csontváz mindössze 15 centi magas.
Törpeséget többféle genetikai mutáció vagy hormonzavar okozhat, a chilei csontváz esetében azonban egy ilyen ismert rendellenességre nem hasonlítanak a tünetek és a genetikai jellemzők. Ilyen mértékű növekedési zavarra sem ismer példát a tudomány, a csontváz gazdája 6-8 évesen egy még meg nem született magzat méretét érte csak el, viszont így is életben tudott maradni éveken keresztül, vagyis a különleges mutációja alapvetően életképesnek tartotta meg, annak ellenére, hogy a csontváz egyéb jellegzetességei olyan születési rendellenességeket mutatnak, amelyekkel nem szokás túlélni a csecsemőkort. A DNS-vizsgálat azt mutatta, hogy a lelet egy dél-amerikai eredetű, biztosan emberi, viszont a különféle mutációk miatt csak 91 százalékos egyezést mutat a referenciának használt humán genommal.
Latin-Amerikában többször találtak már nagyon fura, földönkívüli eredetűnek kikiáltott gyerekcsontvázakat, a legutóbbi híres eset 2012 decemberéből való, amikor egy 1000 éves temető feltárása során kerültek elő bizarr, elnyújtott koponyájú csontvázak Mexikóban. A szenzációs leletről kiderült azonban, hogy egy akkoriban elterjedt koponyadeformáló rítus áldozata volt a gyerek, nem földönkívüli vagy mutáns.