Egymillió kilométeres aszteroidacsóvát észleltek
Az eddig véltnél sokkal hosszabb a három éve felfedezett P/2010 A2 aszteroida csóvája: egymillió kilométernyi, ami majdnem háromszor annyi, mint a Föld és a Hold közötti távolság - közölték amerikai csillagászok.
Az arizonai Tucsonban lévő nemzeti csillagászati obszervatórium WIYN teleszkópjának kamerája készített felvételeket a furcsa aszteroidáról, ezeket mutatták be hétfőn a szakemberek. A tudósok a P/2010 A2 jelű aszteroidát több mint három éve fedezték fel. A Hubble űrteleszkóp fotózta le aszteroidák ütközését: a 2010 januárja és májusa között készült felvételeken egy üstökösszerű csóva csúcsában egy bizarr, X-alakú objektum látható, olyan, amelyet csillagászok még soha nem észleltek. A szakemberek P/2010 A2-nek nevezték el az objektumot, amely a Mars és a Jupiter közötti kisbolygóöv, az Aszteroida-öv körül cirkál.
A 122 méter széles objektumról úgy vélik, hogy egy nagyobb test maradványa, amely 17 700 kilométer/óra sebességgel összeütközött egy kisebb aszteroidával. Utóbbi a csillagászok szerint 3,3-5 méter átmérőjű lehetett.