Gigászi baktériumbuborékban élünk
A Föld atmoszférájának felső rétegei nem éppen ideálisak az élet számára: extrém alacsony hőmérséklet, nagyon kevés oxigén, erős UV-sugárzás. A Georgia Tech egyetem kutatói nem sok reményt fűztek ahhoz, hogy ebben a magasságban bakteriális élet nyomára bukkannak, amikor a NASA egyik repülőjével felszálltak kutatni, de végül meglepő eredményre jutottak.
A levegőmintákban a porszemcséknek tengeri sókristályok és egyéb élettelen részecskéknek várt szilárd anyag mintegy húsz százaléka élő baktériumnak bizonyult. Úgy tűnik, a Földet hatalmas baktériumbuborék veszi körül, amiből akkor sem szabadulunk ki, amikor utasszállító repülőre ülünk - ezek a gépek ugyanis nagyjából 10 ezer méter magasan repülnek, ahonnan az amerikai kutatók levegőmintái is származnak.
Hogy pontosan mit csinálnak odafenn ezek a baktériumok ilyen nagy mennyiségben, azt egyelőre nem tudják a kutatók, de azt gyanítják, hogy fontos szerepük lehet az atmoszféra egyensúlyának fenntartásában, és az időjárás alakulásába is beleszólhatnak, például a felhőkeletkezés támogatásával. Valószínűleg a légkörbe kerülő szerves anyagok lebontásában is nagy szerepük lehet. A kutatók szerint ha jobban kiismerik a magaslégköri baktériumtenyészetek természetét, esély nyílik arra, hogy azok manipulálásával például besegítsenek az üvegházhatású gázok lebontásának folyamatába, ezzel beavatkozva a klímaváltozás egyre jobban elszabaduló jelenségébe.
A kutatócsoport meghökkente észlelte, hogy a tízezer méteres magassággal járó körülményektől magukat nem zavartató baktériumok között olyanok is előfordulnak, mint például a sima hasmenéstől kezdve rengeteg betegséggel kapcsolatba hozható E.Coli. A tudósok úgy sejtik, lakott területeken pusztító hurrikánok emelhették ilyen magasba ezeket a baktériumokat, amelyeknek végképp semmi keresnivalójuk 10 kilométeres magasságban. Viszont abból kiindulva, hogy túlélik a nagy magasságot, és előbb-utóbb visszajutnak a felszínre, például esőcseppekben utazva, aggasztó lehet, hogy különféle fertőzések ilyen úton bárhonnan eljuthatnak a Föld bármelyik pontjára.