Sétáló cápát láttak Indonézia vizeiben
Kelet-Indonéziában megfigyeltek egy új cápafajt, amely a közismert ragadozókkal ellentétben nem a vízfelszín közelében úszkál, hanem a tengerfenéken lépked az uszonyaival. A bambuszcápafélék közé besorolt Hemiscyllium halmahera nevű fajt Gerard Allen, a Nyugat-Ausztráliai Múzeum kutatója és munkatársai írták le elsőként.
A karcsú testű és kis méretű bambuszcápák a mell- és medenceuszonyuk segítségével haladnak előre, ami a megfigyelőknek úgy tűnhet, mintha a lábakon sétálnának. Kis méretük miatt – a legnagyobbak is csak 1,2 méter hosszúak – aligha kapnának főszerepet az elmúlt években elszaporodott cápás horrorfilmekben, nagyobb eséllyel jelennek meg a tudományos folyóiratok címoldalán.
Allen kutatócsoportja a Maluku-csoporthoz tartozó Ternate sziget közelében vette filmre az új fajt, amelynek a testét néhány nagyobb sötétbarna folt és számos fehér pötty díszíti. Lényegében ezeknek a foltoknak az elhelyezkedése különbözteti meg a hasonló kinézetű Hemiscyllium galei fajtól, amely Nyugat-Pápua közelében fordul elő.