Rosszul teljesítenek és boldogtalanok a magyar gyerekek
Már a magyar interneten is osztogatják azt a grafikont, amely szerint nemcsak a PISA-teszten szerepeltek le a magyar diákok, de még ráadásul boldogtalanok is. (A felmérést háromévente készítik el 65 ország részvételével, a 2012-es legutóbbit 510 000 olyan diák töltötte ki, akiknek az életkora 15 év 3 hónap és 16 év 2 hónap között volt.)
Jake Levy, a Buzzfeed "adatelemzője" egy koordinátarendszerben ábrázolta a tavaly év végén megjelentetett felmérés két mérőszámát: magukat a teszteredményeket, illetve a "Boldognak érzem magam az iskolában" kérdésre adott válaszokat. És hát lehet szörnyülködni: a magyarok a rosszul teljesítő, boldogtalan negyedbe kerültek. (Bár legalább annak a felső részében vagyunk, szóval a középmezőny aljáról van inkább szó.)
A legjobban teljesítő és legboldogabb gyerekek ezekben az országokban vannak:
- Szingapúr
- Tajvan
- Svájc és Hongkong
- Liechtenstein
- Sanghaj (Kína)
- Japán
- Izland
- Vietnam
- Makaó (Kína)
A legrosszabul teljesítő és legboldogtalanabbak pedig ezekben:
- Katar
- Argentína
- Ciprus
- Görögország
- Szlovákia
- Románia
- Tunézia
- Oroszország és Montenegró
- Jordánia
Az összehasonlítás persze becsapós, mert az ilyen típusú ábrázolások miatt könnyen feltételezzük, hogy egyenes összefüggés van a két változó között, de ezt azért így túlzás lenne kijelenteni. Ellenben hadd javasoljuk érdekes cikkünket a PISA-fiaskóról, lehetséges okairól és az összehasonlítás nehézségeiről >>>