A New York Times hosszú összeállítást közölt arról, hogy az embereknek milyen problémákkal kell számolniuk, ha hosszabb időt szeretnének eltölteni az űrben. A kérdés most válik igazán forróvá, egyre több projekt indul mélyűri, hosszú távú utazás céljával. A Nemzetközi Űrállomás működését egyelőre meghosszabbították, így tovább tanulmányozhatóak az űrben, mikrogravitáció által kifejtett az élettani hatások.
Mivel már a NASA is azt tervezi, hogy belátható időn belül, 2030-ban űrhajósokat küld a Marsra, mindenképpen foglalkozni kell ezekkel a dolgokkal. Ráadásul két civil szervezet is jelentkezőket gyűjt az utazáshoz, sikeresen, anélkül, hogy bármit tudnának a hosszú távú kockázatokról. Az eddigi leghosszabb idő, amit ember az űrben töltött, 438 nap volt: a rekordot Valerij Poljakov orosz kozmonauta tartja.
Egy átlagos emberi test hatvan százaléka víz. A világűrben a test folyadékjai felfelé áramlanak a mellkasba és a fejbe, míg a lábak gyengék, a koponyán belül pedig növekszik a nyomás. Ebből nagyon sok dolog következhet, ezért a NASA mostantól kifejezetten figyeli majd a hosszú távú hatásokat. Eddig alvási problémák, csontgyengülés evési és alvászavarok jelentették a legnagyobb problémákat.
Arról még régebb óta tudnak az űrhajózással foglalkozók, hogy a mikrogravitáció rontja a látást. 2009-ben, egy hat hónapos küldetés alatt Michael R. Barratt és Robert B. Thirsk, mindketten űrhajósok és végzettségük szerint orvosok, szemteszteket végeztek egymáson, mivel észrevették, hogy nem látnak jól közelre. Észleléseiket megerősítették, foltot találtak a retinájukon, látóidegük pedig megduzzadt. A jelenségre egyelőre nincs pontos magyarázat.
A fiziológiai problémák mellett pszichológiai zavarokra is figyelniük kell a hosszú küldetések tervezésekor: egy 2010–2011-es orosz kísérletben 17 hónapra összezártak hét embert, akikkel űrrepülést szimuláltak. A csapat egyre többet vesztett aktivitásától, a végére pedig hétből négy embernél mentális zavarok jelentkeztek.
A nemzetközi űrállomás 2024-ig biztosan üzemel még, a NASA pedig árgus szemekkel figyeli majd Scott J. Kelly amerikai űrhajóst, aki egy évet tölt majd az űrben 2015 tavaszától. Ez a leghosszabb idő, amit amerikai valaha az űrben töltött.