Az ESA-nak pezseg a magyar alumínium
Másfél éves együttműködésbe kezd az Európai Űrügynökséggel (ESA) egy magyar cég. Az Aluinvent nevű, alig egy éve alapított Zrt. egy különleges eljárással gyártott, ultrakönnyű alumíniumhab révén került kapcsolatba az ESA-val. Az együttműködés részletei titkosak, az biztos, hogy a különleges anyagból a cég prototípusokat gyárt, illetve az együttműködés közben felmerülő, további kéréseket teljesít majd.
Az alumíniumhab különleges anyag, a szabadalmaztatott magyar eljárás pedig még a konkurens cégek megoldásától is eltér. Mások kémiai eljárással teszik a buborékokat az olvadékállapotba hozott alumíniumba, az Aluinventnél viszont egy különleges (és titkos) összetevőkből összeállított gázt fújnak bele az alapanyagba. Az így keletkező, homogén buborékméretű végtermék nemcsak jóval könnyebb lesz a hagyományos alumíniumnál, de a cég képviselői szerint az ellenállóképességéből és alakíthatóságából sem veszít.
A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy az önthető, hegeszthető, festhető, forgácsolható anyag szerkezete alapján a fém és műanyag alkotóelemek mellett akár a fát is helyettesítheti. Az aluhab ráadásul hangelnyelő, hővédő és elektromos árnyékolásra is alkalmas, felhasználása már csak az újrahasznosítás miatt is jó ötlet lehet.
A lehetséges alkalmazási területekről pontosabbat nem tudtunk meg, a cég képviselői szerint az űriparban mikrometeorok ellen védő, irányított hővezetésű vagy akár tükörmerevítő paneleket is lehetne gyártani aluhabból.
A jelenleg 12 fős cég napi néhány száz kilónyi aluhab előállítására képes, de sokat remél az ESA-val kötött együttműködéstől. A cél az, hogy a másfél év során „az alkalmazási terület kívánalmainak, illetve a szigorú előírásoknak megfelelő alumíniumhab-összetételt és -szerkezetet” dolgozzanak ki a szakemberek, és ezeket speciális körülmények között is leteszteljék.