Bárki találhat bolygókeletkezést
További Tudomány cikkek
Már magyarul is elérhető a NASA legújabb közösségi tudományos projektje, a Disc Detective. A közösségi tudományos projektekben a civilek segítségét kérik a tudósok nagy mennyiségű adat feldolgozására. Ilyen például a már 15 éve működő SETI@home, amellyel a segítők saját számítógépükön dolgozzák fel a Földön kívülieket kereső rádiófelvételeket. Hasonló projekt a fehérjék összehajtogatásáról szóló Foldit, amellyel a civil résztvevők 10 nap alatt megoldották egy enzim szerkezetét; erre a tudomány 15 éve nem volt képes.
Az újonnan elindított Disc Detective a Digital Sky Survey, 2MASS, illetve WISE adatbázisában található, bizonyos kritériumok alapján előre kiválogatott felvételeket kell osztályoznia a segítőknek. Mivel több különböző csillagászati objektum is tűnhet úgy az összfényessége alapján, mintha porkorong lenne, az egyes jelölteket egyenként végig kell nézni. Az ígéretes rendszereket később nagyobb távcsövekkel is megvizsgálják a program keretein belül. További részletek a Disk Detective magyar nyelvű honlapján találhatók (a nyelv választása a nyitóoldal jobb felső sarkában lehetséges).
Több oldalról keresik
A csillagászaton belül az egyik örök kérdés, hogy vajon létezik-e a Földön kívül élet? A kérdést az utóbbi évtizedekben több irányból is sikerült megközelíteni. Az intelligens élet jeleit fürkészi 1984 óta töretlenül a már említett SETI projekt, amely óriás rádiótávcsövekkel keresi földönb kívüli rádiójeleket.
Az első jelentős előrelépés 1995-ben történt, amikor Michel Mayor és Didier Queloz bejelentette az első Naprendszerenkívüli bolygó felfedezését egy Naphoz hasonló csillag, az 51 Peg b körül. Azóta több száz csillag körül felfedeztünk bolygókat, egyedül a Kepler-űrtávcső több ezer jelöltet talált, amiket a mai napig ellenőriznek a NASA Exoplanet Science Institute (NExScI) kutatói.
Ezekkel a módszerekkel viszont nehézkes a Naprendszerünkhöz hasonló bolygórendszerek azonosítása. Leginkább a csillagokhoz közel keringő, nagyobb tömegű bolygókat képesek megtalálni, amelyek nem a lakhatósági zónában vannak, ahol a víz folyékony halmazállapotban is található. A csillagok körüli porkorongok, mint a mi kisbolygó-övezetünk vagy a Kuiper-övünk, galaktikus jelzőtáblaként mutatják a bolygórendszerek jelenlétét, és detektálásuk nem jelent különösebb kihívást. Ilyen porkorongok beazonosítására keres lelkes segítőket a NASA a Disk Detective projekttel.