Sikerült visszafordítani az Alzheimer-kórt
Az Alzheimer-kór tüneteinek jelentős enyhítését sikerült elérnie idős egerekben egy amerikai kutatócsoportnak. A Gladstone Institutes kutatói a San Franciscó-i Kaliforniai Egyetemmel együttműködve gátló idegsejtek elődsejtjeit ültette az egerekbe, így sikerült a tanulással és emlékezéssel kapcsolatos képességeiket a normális szintre visszajavítani.
A rendes agyműködéshez elengedhetetlen a serkentő és gátló tevékenységek egyensúlya. Ezt töri meg az apoE4 nevű gén azzal, hogy csökkenti a gátló sejtek számát. Ez különösen a hippokampuszt érinti, amely az agy egy fontos memóriaközpontja. Az apoE4 az Alzheimer-kórt okozó legfontosabb genetikai kockázat. A népesség 25 százaléka hordozza, és az alzheimeres esetek 60-75 százalékához van köze. A gátló idegsejtek elődsejtjeinek (az őssejthez hasonlóan még kifejletlen, de utóbbihoz képest már differenciáltabb sejtek) beültetésével sikerült pótolni az apoE4 miatt elvesztett sejteket, és az agyműködésben javulás állt be.
Az apoE4 káros hatását fokozhatja az amyloid beta felhalmozódása az agyban. A mostani kutatásban azt is megfigyelték, hogy mikor olyan egerekkel dolgoztak, amelyek agyában az apoE4 mellett az amyloid beta szintje is magas volt, ezt a szintet a beültetés nem befolyásolta, ami arra enged következtetni, hogy a javulás csak az apoE4-hez köthető, viszont az amyloid beta nem gátolja a beültetett sejtek beépülését.
„Ez tanulmány nagyon fontos bizonyítéka az elképzeléseink megvalósíthatóságának. Az a tény, hogy ezek a sejtek funkcionálisan beépültek a hippokampuszba, és a tanulási és emlékezetbeli hiányosságok teljesen megszűntek egy idős alzheimeres esetében, nagyon izgalmas eredmény.” – mondta Yadong Huang, a kutatásban résztvevő egyik tudós a Journal of Neuroscience nevű folyóiratban megjelent tanulmányról.